"Штурм був декілька годин". Спогади морського піхотинця про окупацію Криму

"Штурм був декілька годин". Спогади морського піхотинця про окупацію Криму

"Штурм був декілька годин". Спогади морського піхотинця про окупацію Криму
Суспільне Донбас

7 років тому, у лютому 2014 року, Павло Сухань захищав свою військову частину у місті Феодосія. Через російську агресію покинув Кримський півострів і зараз служить у зоні ООС. Написав книгу спогадів про окупацію Криму.

Павло Сухань розповів Суспільному, як він опинився у Феодосії.

З усіх підрозділів, які були в країні я обрав морську піхоту, тому що це був єдиний батальйон морської піхоти та один з найелітніших підрозділів Збройних сил. Я пішов з початку в батальйон берегової охорони, місто Керч, і через 4 місяці зміг перевестися у перший Феодосійський батальйон", — каже військовий.

Морський піхотинець згадує, як у лютому 2014, під воротами військової частини у Феодосії, почали з’являтись так звані "зелені чоловічки". Каже, то були озброєні військовослужбовці Російської Федерації.

"Була команда шістьма БТР-ми вирушати в аеродром Кіровський. Там відбувались якісь невідомі провокації. Ми прибули пізно ввечері, простояли до ранку, і з ранку вже впіймали перших росіян. Це були 15 чоловік на Камазі. Камаз був без розпізнавальних знаків, без номерів, просто у своїй зеленій формі ці "зелені чоловічки". Вони зізнались, що вони десантники Псковської дивізії. Під воротами було багато співчуваючих росіянам, якісь козаки з’явились", — говорить військовий.

Павло Сухань розповів Суспільному, що близько місяця військова частина була в оточенні. Після домовленостей про вихід з частини, з боку російських військових почався штурм.

"Штурм почався десь на початку четвертої ранку, був декілька годин. Вони БТР-ми пробили одні з воріт, їх супроводжувало декілька гелікоптерів. Вони й з гелікоптерів людей висаджували. Про те що Крим віддали без єдиного пострілу — це не правда, вони стріляли й стріляли багато", — розповідає морський піхотинець.

25 березня третина військових виїхала з півострова. З 2014 року, каже Павло, служить на Донбасі. Про окупацію Криму та службу в ООС з 2015 року описує у власній книзі. Видати її планує восени 2021 року.

"Основне було написано вже десь у 2018 році. Весь цей час фактично збирав матеріал. Там і деякі моменти стосовно того, як всі ці події відбувались і готувались до цього. Бо ми ж прекрасно розуміємо, що все це не спонтанно, це тягнулось досить давно. Вона взагалі починається з опису 501 батальйону, в якому я почав службу. І скажімо так, цей опис фактично є описом взагалі стану армії на той момент. І далі вже — окупація і сьогодення: як змінились війська, як змінилось відношення до служби, як змінилась взагалі сама служба і роль і місце військових і зокрема морської піхоти в Операції об’єднаних сил", — розповідає військовий.

Зараз Павло Сухань — заступник командира протидиверсійного загону військово-морських сил у м.Одеса.

На початок