10 лікарень на Полтавщині можуть залишитися без фінансування від Нацслужби здоров’я

10 лікарень на Полтавщині можуть залишитися без фінансування від Нацслужби здоров’я

10 лікарень на Полтавщині можуть залишитися без фінансування від Нацслужби здоров’я
Суспільне Полтава

Без фінансування від Національної служби здоров’я можуть залишитися 10 лікарень на Полтавщині. Це тому, що вони не відповідають вимогам доступності. Про це йдеться на офіційному сайті служби. Заступник же директора обласного департаменту охорони здоров’я Юрій Курилко говорить, що нині в регіоні понад 85 % будівель медзакладів відповідають усім нормам.

Ірина Твердохліб понад 20 років пересувається на візку. 25 лютого приїхала до полтавської райлікарні. Аби потрапити до поліклінічного відділення жінка долає вкриту льодом вулицю. У цьому їй допомагають перехожі. А от до самого закладу жінка заїжджає самостійно.

Ірина Твердохліб намагається скористатись пандусом в лікарні
Ірина Твердохліб намагається скористатись пандусом в лікарні. Суспільне Полтава

"Можна сказати, що вона частково доступна. Я бачу, що в поліклініку вхідна група недоступна, бо оті швелера взагалі носять небезпеку, їх треба демонтувати. Для людей, які пересуваються на кріслах колісних, є деякі перепони саме у дверях. Вхідні двері до будівлі треба відчиняти обидві половини", каже представниця Національної асамблеї людей з інвалідністю на Полтавщині Ірина Твердохліб.

А цю полтавську будівлю, де нині розташований центр первинної медико-санітарної допомоги № 2, побудували близько пів століття тому. Та доступною для людей з інвалідністю її почали робити протягом останніх 10 років.

Конструкція пандусу
Конструкція пандусу. Суспільне Полтава

"У цьому закладі є пандус, є два туалети на першому і на третьому поверсі. Для третього поверху наявний ліфт, в який заїжджає людина з інвалідністю. І розміщені отакі позначки, де видно, куди їй потрібно їхати", говорить керівниця центру первинної медико-санітарної допомоги №2 у Полтаві Інна Гордійчук.

"Приміщення зроблене за усіма діючими вимогами та нормами. Є поручні для таких осіб, широкі двері, щоб вони могли заїхати на візку та інші вимоги дотримуються", каже головна медсестра Олена Гальченко.

Вимоги інклюзивності будівель
Вимоги інклюзивності будівель. Суспільне Полтава

Нові норми щодо інклюзивності будівель набрали чинності майже два роки тому – у квітні 2019. Медзаклади повинні бути облаштовані відповідно до них. Зокрема, мають бути пандуси або підйомниками, спеціальні вбиральні та душові кабінками. Ширина дверей – не менше 90 сантиметрів, а пороги – не вище 2,5 сантиметрів. Доріжки та тротуари на території повинні бути зі скосами, а на стоянці для автомобілів треба передбачити місця для людей з інвалідністю.

"Будівлі, які останні роки здаються в експлуатацію, – це все робиться. Але і залишилося, особливо, це більшість у сільській місцевості. Тому що ці будівлі старі. Є такі будівлі, які будувалися більше 100 років тому", говорить заступник директора департаменту охорони здоров’я Полтавщини Юрій Курилко.

"Інклюзивний" простір
"Інклюзивний" простір. Суспільне Полтава

Інклюзивними медзаклади мають бути ще й тому, аби отримати фінансування від Національної служби здоров’я. Гроші установам дадуть, якщо ті до 19 березня цього року подадуть документи, що підтверджують дотримання норм. Нині ж в області є 125 медзакладів, а це близько п’яти сотень будівель.

"У нас зараз готові і підписані документи більше 85% цих будівель. 15 % це десь більше 65 будівель зараз в роботі. Щодня додається по кільки будівель і підписуються ці всі акти. Так, що, я думаю, до 19 березня, те, що треба, там буде зроблено. Якщо хтось не зробить, пакет буде підписаний тоді, коли вони це зроблять, через місяць, через два. Є місцева влада, територіальна громада, вона повинна вкласти туди копійку і щоб було зроблено. Якщо НСЗУ не підписало, а лікарню утримувати треба, місцева влада фінансує", каже заступник директора департаменту охорони здоров’я Полтавщини Юрій Курилко.

Та згідно із сайтом Національної служби здоров’я, 10 медустанов на Полтавщині зробити інклюзивними до 19 березня не встигнуть.

На початок