Доля "Русани". Науковці просять зберегти будівлю, влада пояснила кроки

Доля "Русани". Науковці просять зберегти будівлю, влада пояснила кроки

Доля "Русани". Науковці просять зберегти будівлю, влада пояснила кроки Суспільне Рівне

Будівлю на розі вулиць 16 Липня і Драгоманова у Рівному, де раніше працювало кафе "Русана", міська влада планує повернути у користування громади. Про це заявила заступниця міського голови Марина Кузмічова на зустрічі з архітекторами та краєзнавцями, які виступають за збереження об'єкту.

Зараз будівля в оренді. Краєзнавці, які скликали круглий стіл, нарікають, що орендар руйнує її. Цю будівлю частина рівненських істориків вважають елементом палацово-паркової садиби князів Любомирських.

Біографія будівлі

Будівля на 16 Липня, 59 – це частина палацово-паркової садиби Любомирських. Їй, за версією дослідників історії Рівного та прихильників збереження цієї будівлі, понад дві сотні років.

У Рівному громадськість обговорила що робити з Русаною. Її хочуть повернути у власність громадиСуспільне Рівне

Нині вона в оренді в товариства з обмеженою відповідальністю "Русана Плюс", яке щомісяця сплачує місту 6 тисяч гривень. Це ж товариство подало в суд на облдержадміністрацію, яка у 2019 році визнала будівлю об'єктом культурної спадщини. Зараз судовий процес на етапі експертизи, що визначить давність будівлі.

Позиція ініціативної групи

24-го лютого рівненські історики, архітектори та краєзнавці зібралися, щоб обговорити, як можна розірвати договір оренди. Адже, як стверджували присутні, об'єкт руйнують.

У Рівному громадськість обговорила що робити з Русаною. Її хочуть повернути у власність громадиСуспільне Рівне

"Що важливо саме для нашого міста, об'єкт зберігає середовище своє навколо і є складовою свого специфічного містечкового середовища, яке збереглося іще локально якраз в цьому районі. Я не змінювала своєї думки стосовно того, що такого роду об'єкти варто зберігати. Історія міста має на чомусь базуватись", каже докторка архітектури Ольга Михайлишин.

Юрист Юрій Дремлюга каже: є ряд обов'язків, а саме здійснення поточного капітального ремонту, заборона псування, укладення договору про страхування. До того ж, зазначив юрист, товариство має звітувати про кожен раз укладення цього договору.

"Враховуючи, що це є майно комунальної власності і руйнування цього об'єкту почалося ще з 2015 року, тобто в цьому випадку міська рада в особі управління комунальною власністю не здійснювала жодного контролю щодо належності виконання своїх обов'язків ТОВ "Русана Плюс". Якби вони здійснювали повноцінний контроль, могла б відбутися відповідна комісія, проаналізувати і це фактично, відповідно до договору, є підставою для припинення самого договору", сказав Юрій Дремлюга.

Позиція нової влади

Позицію мера Рівного та свою особисту озвучила заступниця міського голови Марина Кузмічова. Вона сказала, що будівлю потрібно повернути у власність громади, вона повинна мати статус історичної спадщини та мати паспортизацію.

Влітку Суспільне робило огляд найстаріших будівель Рівного.

"Те, що управлінню комунальної власності тепер доведеться відповідати і їм же прийдеться зараз шукати шляхи як зупинити це свавілля – це факт. І те, що у нас зараз триває суд, який ініціював орендар, щоб довести, що це не є історична будівля – це теж факт", сказала Марина Кузмічова.

Також вона додала, що міська рада не може нічого зробити, поки не завершаться всі судові процеси. Проте, все одно створять комісію, яка попри судові процеси буде шукати рішення, як можна зупинити знищення будівлі.

Перші кроки вже є

ТОВ "Русана Плюс" просило в міської влади в оренду і землю під будівлею. З формулюванням "під будівництво будівель ринкової інфраструктури". У лютому 2021-го року бюджетна комісія відмовила товариству.

26 лютого комісія зайшла всередину будівлі та зафіксувала її стан. Суспільне отримало фото звідти.

У Рівному громадськість обговорила що робити з Русаною. Її хочуть повернути у власність громадиСуспільне Рівне

Рік тому на відео ще були стіни.

Заступник мера Ігор Кречкевич сказав, що наразі готують акти щодо стану будівлі, із ними можна буде ознайомитись наступного тижня.

Журналісти Суспільного намагалися зв'язатися за відомим їм номером телефону з адвокатом, який представляє інтереси товариства Іваном Крутнем. Слухавки він не піднімав, і за останній рік, коли Суспільне поверталося до теми будівлі, отримати його коментар не вдавалося.

Також ніхто із представників ТОВ "Русана Плюс" не з'являвся на засідання комісій у міськраді та на публічні заходи, присвячені збереженню об'єкту.

Суспільне готове озвучити позицію товариства, якщо його представники виявлять таке бажання та зв'яжуться з редакцією у будь-який зручний для цього спосіб.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди