У Кропивницькому до 150-річчя з дня народження української письменниці Лесі Українки в обласному краєзнавчому музеї зібрали документи та фотографії про її життя та творчість. З’ясувалось, що в 1898 році Леся Українка відвідала Єлисаветградщину. Нинішню Кіровоградську область. Це маловідомий факт – розповіла Суспільному завідувачка заповідника-музею “Хутір Надія” Тетяна Кравченко.
На виставці в обласному краєзнавчому музеї до дня народження Лесі Українки копії світлин та матеріали про життя і творчість письменниці. Серед документів – світлина Миколи Левицького. “В кінці 19 століття на Єлисаветградщині жив чоловік Микола Васильович Левицький, який вперше організував сільськогосподарські спілки, артілі, кооперації і передова жінка того часу, якій небайдужа була Україна, її народ – Леся Українка зацікавилася цим.

Леся Українка була знайома з Миколою Левицьким – розповідає Тетяна Кравченко. “У 1898 році, їдучи із Одеси до Гадяча на лікування, вони з сестрою завітали на Єлисаветградщину до Миколи Левицького, відвідали його гостину. Він їх повіз у Аджамку, де була спілка. Там вони були на полі, спілкувалися з селянами із спілки. Вона виявилася дуже зацікавлена, ночувала в Аджамці в отця Олексія. Після цього дуже тепло відгукувалася про цю справу”.

Цю історію Микола Левицький описав у статті газети “Рада” в 1913 році. Нині ця стаття зберігається у цифровій бібліотеці історико-культурної спадщини України.

За словами Тетяни Кравченко, Леся Українка була знайома з корифеями першого професійного українського театру. “Саме корифеї винесли її драматургію на сцену. Це була перша постановка трупи Марка Кропивницького “Блакитна троянда”. У театрі Садовського уже посмертно у 1914 році був поставлений “Камінний господар”.
Переглянути цю виставку можна на сайті музею ➡ https://kokm.kr.ua/
Що відомо
- До річниці від дня народження Лесі Українки в Кропивницькому покажуть прем'єру вистави
- УІК виклав у відкритий доступ електронну версію зібрання творів Лесі Українки у 14 томах
- Пропаганда, романтика та портрети: Павло Гудімов про виставку до 150-річчя Лесі Українки
- "Нехай люди лають, аби не мовчали". Інтерв’ю з Лесею Українкою