Повернення нафтопроводу державі: суд арештував майно в чотирьох областях

Повернення нафтопроводу державі: суд арештував майно в чотирьох областях

Повернення нафтопроводу державі: суд арештував майно в чотирьох областях НАБУ

Вищий антикорупційний суд наклав арешт на частину магістрального нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок". Про це повідомили у НАБУ та СБУ. Арештовано все майно стратегічного об'єкта, яке є на території України.

Як повідомляло Суспільне раніше, у будівлі ТОВ "ПрикарпатЗахідтрансу" 24 лютого проходили процесуальні дії, на місці жодних коментарів отримати не вдалось. На сайті товариства раніше намір повернути майно у державну власність назвали спробою захоплення. ЗМІ пов'язують діяльність товариства із Віктором Медведчуком.

Як це коментують НАБУ та СБУ

Вищий антикорупційний суд за клопотанням детективів НАБУ та прокурорів САП наклав арешт на майно технологічного комплексу розташованої на території України частини магістрального нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок". Про це йдеться на офіційному сайті НАБУ.

Ухвалою від 23 лютого слідчий суддя заборонив розпорядження, відчуження та користування об’єктами та ділянками, які безпосередньо задіяні для забезпечення виробничої діяльності комплексу.

Повернення нафтопроводу державі: суд арештував майно в чотирьох областях

"Наразі арештовано все майно стратегічного об'єкта: інфраструктура, будівлі та споруди, розташовані в Україні. Воно буде передано від комерційної структури до Нацагентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)", – зазначають в пресслужбі СБУ.

Будівлі, споруди, ділянки, об’єкти тощо розташовані на території Житомирської, Рівненської, Львівської, Закарпатської областей. До визначення управителя цим майном із боку АРМА воно перебуватиме на відповідальному зберіганні АТ "Уктранснафта", – зазначають в НАБУ.

Заява "ПрикарпатЗахідтрансу"

22-го лютого на сайті "ПрикарпатЗахідтрансу" з'явилась позиція щодо рішення РНБО від 19 лютого, яким вирішено повернути майно у державну власність. Там назвали намір спробою захоплення.

"Ми відновили зруйнований об’єкт, який простоював, не дали розкрасти паливо і розпиляти майно на металобрухт. Ми забезпечуємо гідною зарплатнею і засобами для існування тисячі сімей. Ми дотримуємося закону. Спроби незаконного захоплення підприємства несуть загрозу не тільки власності іноземних інвесторів, зростання соціальної напруженості в регіонах, а й безпеки для населення України, оскільки екологічна безпека є найважливішим фактором при експлуатації трубопроводів і нафтобаз", – йдеться в повідомленні.

У "ПрикарпатЗахідтранс" зазначили, що "всіма доступними засобами захищатимуть підприємство від рейдерського захоплення під гаслом "справедливої більшовицької" націоналізації."

Звинувачення та підозри НАБУ

Накладення на майно арешту ініціювали в межах розслідування обставин передачі права власності на частину нафтопродуктопроводу "Самара-Західний напрямок" "суб’єктам господарювання, які можливо причетні до Російської Федерації. Цю схему НАБУ та САП розслідують із 2017 року", – зазначають у Національному антикорупційному бюро.

Передісторія від правоохоронців

Нафтопродуктопровід "Самара-Західний напрямок" збудували ще за часів СРСР, після проголошення незалежності України він мав перейти у власність держави на підставі правонаступництва, – зазначають в НАБУ.

"Водночас, дочірня компанія російської АК "Транснафтопродукт" зазначений трубопровід у власність України не передала. У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу "Самара-Західний напрямок", що проходить територією України, за Україною, а Апеляційний та Вищий господарський суд у 2014-2015 роках рішення підтвердили", – йдеться в інформації Національного антикорупційного бюро.

Повернення нафтопроводу державі: суд арештував майно в чотирьох областях

У 2015 році Господарський суд Рівненської області ці рішення скасував нібито за нововиявленими обставинами. Рішення було не на користь держави.

"В 2017 році той же Господарський суд Рівненської області ухвалив рішення, в основі якого був завідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи експертів ДП "УкрДІАП", визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок" за ТОВ "Прикарпатзахідтранс", що є дочірнім підприємством АК "Транснафтопродукт", – повідомляють в НАБУ.

У 2020 році НАБУ та СБУ створили слідчу групу. Вже 11 лютого 2021 року НАБУ, САП та СБУ за процесуального керівництва Офісу генпрокурора повідомили про підозру колишньому заступнику директора "УкрДІАП". Закидають зловживання службовими повноваженнями як особою, яка надає послуги експерта та у складанні неправдивого висновку експерта в суді.

Нюанси

За даними видань "Укрінформ" та "Цензор.НЕТ", одну з компаній, яка обслуговує нафтопровід, пов'язують із Віктором Медведчуком, проти якого нещодавно застосували санкції. СБУ веде кримінальне провадження за статтею "фінансування тероризму".

У заяві на сайті "ПрикарпатЗахідтрансу" зазначили:

"В останні дні в засобах масової інформації з’явилося безліч матеріалів про ТОВ "Прикарпатахідтранс". У цих публікаціях піддається необгрунтованого сумніву не тільки право власності ТОВ "Прикарпатзахідтранс" на належні йому активи, але і приписується володіння самим підприємством конкретному громадянину України.

В інформаційний простір вкинуті і "розганяються" брехливі, а часом просто абсурдні заяви людей, які не мають ніякої компетенції ні в області права, ні в питаннях трубопровідного транспорту", – йдеться у заяві.

В інформації НАБУ йдеться:

"Починаючи з 2017 року детективам НАБУ вдалося не тільки зібрати докази незаконного заволодіння трубопроводом, але й детально вивчити можливість повернення його державі. Для цього, в тому числі, неодноразово проводилися наради з представниками Офісу Генерального прокурора, Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України".

Що відомо

  • 19 лютого Рада національної безпеки та оборони ухвалила санкції на три роки проти 19 юридичних та 8 фізичних осіб. До списку, зокрема, потрапили голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук та його дружина, телеведуча Оксана Марченко. Санкції були введені за фінансування тероризму.
  • 19-го лютого під час засідання РНБО, на якому головував Президент України, прийняли ряд рішень "З метою нейтралізації загроз енергетичній безпеці."
  • У інформації згадано рішення РНБО ще від травня 2015-го року, яке ввів у дію на той час президент Порошенко. Ним Кабміну доручили "вжити необхідних заходів до збереження та експлуатації частини нафтопродуктопроводів загальною довжиною 1433 км, що проходять через територію України."
  • В інформації РНБО йдеться, що протягом п’яти років уряд не забезпечив належний захист майнових інтересів держави та доведення у судах різних інстанцій права держави Україна на володіння та користування частиною нафтопродуктопроводів.
  • "Внаслідок цього державна власність опинилася в руках двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих з двома громадянами України", – цитує пресслужба секретаря РНБО Олексія Данілова.
  • На сайті РНБО йдеться, що, згідно з законом, "магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю України." Відтак, РНБО ухвалила рішення "про вжиття невідкладних заходів до повернення державного майна народу України."
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди