У Раді зареєстровано законопроєкт щодо заборони пропагування держави-агресора

У Раді зареєстровано законопроєкт щодо заборони пропагування держави-агресора

У Раді зареєстровано законопроєкт щодо заборони пропагування держави-агресора
УНІАН

У Верховній раді зареєстровано законопроєкт № 5101, який встановлює заборони на виготовлення та поширення інформаційної продукції, спрямованої на пропагування дій держави-агресора.

Відповідний проєкт отриманий Радою 18 лютого.

Зокрема, законопроєктом пропонується через суд запроваджувати санкції щодо релігійних організацій, громадських об’єднань та політичних партій, винних у порушенні цих заборон.

Ініціаторами законопроєкту є 38 народних депутатів від "Європейської Солідарності", "Голосу", "Слуги народу", депутатської групи "За майбутнє" та позафракційні депутати.

Що передбачає законопроєкт

Згідно із пояснювальною запискою, проєктом пропонується внести зміни до шести законів України. Зокрема, пропонується заборонити:

  • виправдовування, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України у 2014 році, у тому числі пропонують заборонити називати війну на Донбасі "внутрішнім конфліктом" чи "громадянською війною";
  • прославляння та звеличування окупантів та бойовиків, а також називати "повстанцями", "ополченцями" та "ввічливими військовими людьми";

Окрім цього законопроєктом встановлюються санкції для релігійних організацій, політичних партій та громадських організацій, у вигляді припинення їх діяльності, якщо вони вчинили дії спрямовані на:

  • ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, незаконне захоплення державної влади;
  • пропаганду війни, насильства чи розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки;
  • поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році тощо;

Згідно з проєктом закону, санкції можна буде накласти після рішення суду.

"Прийняття закону дозволить посилити ефективну протидію колабораціонізму та іншим гібридним загрозам у ході військової агресії РФ проти України, посилити захист державного суверенітету та територіальної цілісності України", – йдеться у пояснювальній записці.

Інший законопроєкт №5102 встановлює покарання за порушення заборон. Зокрема, за виправдання агресії РФ каратиметься виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Водночас за виробництво і поширення матеріалів, у яких виправдовується окупація чи агресія, буде каратися обмеженням чи позбавленням волі на строк до п’яти років, з конфіскацією майна або без такої.

За повторне порушення, чи якщо це здійснить службова особа чи група осіб, з використанням ЗМІ, каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Як відреагували в УПЦ МП

В Українській православній церкві (Московського патріархату) звернулися до президента, прем'єра, спікера Верховної ради та народних депутатів, аби цей законопроєкт не був прийнятий.

"Бувши найбільшою релігійною спільнотою України, ми, на жаль, втрачаємо сподівання на забезпечення права на свободу віросповідання з боку органів державної влади і її найвищого керівництва. Чинне законодавство, яке повинно регулювати релігійні правовідносини у державі, навпаки посилює розкол у суспільстві, поділяє людей на своїх і чужих, що призводить до збільшення кількості міжконфесійних протистоянь, посилення релігійної ворожнечі та конфліктів в державі", – заявили в УПЦ МП.

Окрім цього, в релігійній організації заявили, що вважають цей законопроєкт неконституційним та просять внести інший законопроєкт, який скасує дію законів № 2673-VIII та № 2662-VIII.

Що відомо

  • Православна церква України була створена на об’єднавчому соборі в Софії Київській 15 грудня 2018 року, її предстоятелем обрали митрополита Епіфанія. Томос, який підтверджує автокефалію, вручив Епіфанію патріарх Варфоломій у Константинополі 6 січня 2019 року.
  • З моменту створення у 2018 році до Української православної церкви приєдналося близько 600 парафій Московського патріархату. Проте, протягом 2020 року до ПЦУ перейшли тільки п'ять парафій.
  • Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо запровадження санкцій проти голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко та інших осіб та компаній.
На початок