Вінницькі лісівники заготовляють насіння. Цьогоріч планують зібрати близько сотні тонн. Про це Суспільному розповів очільник обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Бондар. Все, що збирають, самі ж перевіряють, далі — зберігання та висівання в теплицях. Прижиті саджанці за рік-два висаджують в ліси. Близько 6-8 відсотків з них — хвойні.

До десятка різних порід шпилькових вирощують у лісах Вінничини, каже Анатолій Бондар. Для збору насіння підбирають найкращі дерева.

У кожного свій ступінь зрілості. Наприклад, ялинки — старші 20-30 років. Їхнє насіння, каже інженер з лісових культур Гайсинського лісгоспу Оксана Юрченко, збирати дедалі важче.
“У нас немає ялинкових насаджень, де ми збираємо шишку. Кліматичні умови забрали в нас ялинку. Їй треба вологість клімату, ґрунту. Ми змушені тільки на новорічних плантаціях ялинок їх заготовляти”, - розповідає Оксана Юрченко.
Додає, лютий — найкращий час для збору шишок.

Аби дістати насінину з шишки, треба пройти цілий технологічний процес. Зібране на маківках везуть до сушарки.
Усі процеси тут виконує працівник Гайсинського лісгоспу Віктор Совенко: від розпалювання грубки, в тому числі і висушеними шишками, до завантаження продукції в спеціальний барабан. Він і стежить за дотриманням температурного режиму.

Віктор Совенко шишки у Гайсинському лісгоспі збирає кілька років. Яка шишка з зерням, а яка порожня, каже, видно відразу. Висоти, розповідає, не боїться. Та й інакше ніяк їх не зібрати, бо ті, що на землі, вже порожні.