Яка небезпека чатує на дітей в інтернеті. Пояснює рівненська патрульна-психологиня

Яка небезпека чатує на дітей в інтернеті. Пояснює рівненська патрульна-психологиня

Важливо
Яка небезпека чатує на дітей в інтернеті. Пояснює рівненська патрульна-психологиня
Суспільне/Facebook І.Бояківської

Невідомі, використовуючи соцмережі, можуть втертись до дитини в довіру, пізніше попросити інтимні фото і згодом ними шантажувати. Це лише одна із небезпек, які можуть чекати школяра чи школярку в інтернеті.

Про те, у яку пастку можна потрапити онлайн, Суспільному в ефірі Українського радіо Рівне розповіла патрульна, психологиня за освітою, а наразі керівниця відділу зв'язків з громадськістю патрульної поліції Рівненщини Іванна Бояківська.

Час від часу в інтернеті з'являються якісь "челенджі", виклики, які часто залучають дітей до небезпечних проявів. Через те, що дитяча цікавість переважає над іншими емоціями, можуть виникнути проблеми. Так у місті Боярка на Київщині тиждень тому учениці сьомого класу отруїлися пігулками після перегляду відео в інтернет-додатку, внаслідок чого одна дівчинка померла.

Патрульна Іванна Бояківська каже, що вони ведуть постійну роботу у школах як із дітьми, так і з вчителями та батьками і пояснюють, як не втрапити в халепу в інтернеті.

Яка небезпека чатує на дітей в інтернеті. Пояснює рівненська патрульна-психологиня
Іванна Бояківська та ведуча Ольга Шевчук

"Роз'яснюємо дітям, що не все, до чого їх закликають в інтернеті, соцмережах, потрібно повторювати. Потрібно думати трішки наперед і розуміти про наслідки. А батьків намагаємося закликати, щоб вони слідкували за тим, на яких сайтах перебувають їхні діти, на які групи в соцмережах вони підписані і, в першу чергу, щоб батьки були самі підписані на акаунти своїх дітей, щоб вони могли контролювати і якось реагувати на інтереси. Багато різних небезпек, це стосується і кібербулінгу, і сексуальних злочинів", – розповідає поліцейська.

Є випадки, каже патрульна, коли невідомі входять в довіру до дитини, згодом просять інтимних фотографій, а потім цими фото шантажують і вимагають гроші чи інше завдання, яке може принизити. Це має назву "грумінгпсихологічна маніпуляція, маскування агресії за піклуванням.".

"А діти, будучи в довірі до цієї людини, вони вже здатні на все, шукають гроші, перекидають на картки через термінал, що завгодно. Вони вже в такій ситуації стресовій ідуть на що завгодно", – зазначає Іванна Бояківська.

Патрульна радить батькам не відпускати ситуацію із життям дитини в соцмережах на самоплин.

"Я розумію, деякі батьки кажуть: "це ж приватна переписка моєї дитини, його особистий простір, як я можу там втручатися". Але ви маєте розуміти, що саме на батьках відповідальність за життя і здоров'я дитини. Потрібно оцінювати ступінь ризиків, а не якісь інші моменти. Я не кажу зламувати листування, але має бути довіра настільки, що якщо раптом в якийсь один момент виникне тривога і ви попросите дитину: "Слухай, покажи, в яких ти там групах сидиш", що дитина зможе вам відверто це показати. І вам не треба забирати телефон, зламувати паролі і туди заходити", – каже інспекторка.

Читайте також: Підліткова залежність від ґаджетів: психолог пояснив, що робити

Поліцейська наголошує: контроль потрібен, але потрібно розуміти його міру і "золоту серединку". Довіряти варто, але і перевіряти не зайве.

"Бо коли дитина відчуває цей гіперконтроль, вона буде ще більше знаходити креативних способів, як знайти собі якісь шпаринки, як уникнути того контролю. Є класичні рекомендації, які можу дати батькам: перевіряти акаунти в соцмережах і групах, до яких приєдналися діти, переглядати зміст спілкування в приватних чатах, контролювати відео фото, які є в гаджетах вашої дитини – не просто в інтернеті, а в телефоні навіть. Звертати увагу на коло спілкування", – наголошує поліцейська.

Патрульні намагаються пояснити дітям і в школі, як потрібно обережно поводитись в інтернеті і чому батькам варто довіряти.

"Але тут потрібно діяти досить обережно і акуратно, тому що якщо ми прийдемо в клас і почнемо розказувати: "знаєте, ось такі ігри є, але в них не грайте", то таким чином ми змотивуємо їхні інтереси і зробимо ведмежу послугу для всіх і вони відразу полізуть дивитись в інтернет, в які це ігри в які не можна грати", – каже Іванна Бояківська.

У школах патрульні допомагають педагогам із профілактикою. Зокрема, проводять квести та інтерактив, де намагаються показати, яка небезпека може чекати через різноманітні челенджі в соцмережах.

"Дуже подобається дітям така взаємодія і вони особисто доходять до якихось висновків, а не просто, що їм вчитель чи поліцейський, чи тато з мамою сидить і читають моралі: "те не можна і так не можна", – зазначає інспекторка.

Крім того, що будувати довірливі стосунки із дітьми, поліцейська радить батькам одразу звертатись на 102, якщо виявить якість підозрілі інструкції для дитини чи інший контент, який може зашкодити.

Що відомо

  • У 2017-му році у Рівному стався випадок, коли відео з 12-річною школяркою, яка позує на камеру голою, потрапило в інтернет. Попри те, що воно швидко зникло, його встигли завантажити і навіть демонстрували на одному з телеканалів.
На початок