"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані
Суспільне Львів

Львів’янин Іван Раповий у лютому 2014 року вирушив на Майдан. Чоловік приїхав на центральну площу столиці 18 лютого, у день коли почались розстріли. Іван – колишній спецпризначенець, вирішив поїхати на Майдан у час найбільших протистоянь. Там 20 лютого куля снайпера влучила у нього в той момент, коли він рятував з-під куль інших. Свою історію чоловік розповів Суспільному.

7 років тому на Майдані Іван Раповий отримав поранення. З того часу збереглись випадкові фото очевидців. На одній із світлин чоловік впізнав себе у зеленому шоломі. За мить, після того, як був зроблений знімок, куля снайпера влучила йому у груди.

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані
Фото із Майдану. Іван Раповий у зеленому шоломі. Микола Бузенко

"Ми винесли вже трьох хлопців, одного із них мертвого, є світлини навіть – Ігор Дмитрів, він загинув. І коли передав його за барикаду, побачив, що знов піднімається група на допомогу, я побіг з ними. І там практично всі залишились Героями… посмертно… І коли намагався витягнути ще одного пораненого, відчув сильний удар в груди. Запхавши руку під бушлат і витягнувши зрозумів, що то вогнепальне поранення", — розповідає майданівець про своє поранення.

Також є світлини, де Івана уже пораненого закривають щитами від снайперів та виносять на ношах. 7 років тому на тому місці йому побратими-майданівці рятували життя — ціною власного.

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані
Пораненого Івана Рапового закривають щитами від куль снайперів. Facebook / Оксана Трапезун

"На самому "п’ятачку смерті", коли мене поранили, то почався ще інтенсивніший обстріл. І Герой України Чміленко Віктор, "Чміль", намагався мене винести і його вбили", — розповідає майданівець.

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані
Івана Рапового виносять із-під обстрілів на ношах. Facebook / Оксана Трапезун

Іван каже – пам’ятає усе, що з ним відбувалось з точністю до хвилини. Навіть те, що спершу його поранення вважали смертельним.

"Куля ввійшла – вхідний отвір був навпроти серця. Ніхто ж не знав. Всі думали, що це вхідний в серце. А в той момент треба було рятувати тих, кого можна було ще врятувати. То мене так відкладали. Та зараз трохи кумедно, бо казали: "Він вже все, він вже вмирає, там 3-4 хвилини – давайте когось іншого". А я все це чув", — розповідає Іван Раповий.

В той день, 20 лютого 2014, його дружині Олесі спершу помилково повідомили, що загинув.

"Мені спочатку сказали — "Його вже нема". Я кажу – "Як нема?? Ну тобто як? Загинув? Як, що?". "Не знаю, зник. Ми не можемо знайти", — і почав плакати. То Орест такий дзвонив. Знаєте, спочатку я пережила "загибель", то коли вже знала, що поранений, коли він знайшовся, то я вже раділа", — розповіла дружина Івана Олеся Рапова.

"Практично всі залишились Героями… посмертно". Історія львів’янина пораненого на Майдані
Іван Раповий із дружиною Олесею. Суспільне Львів

Іван розповідає – коли думав, що його шанси вижити мінімальні, дав собі обіцянку.

"Дякуючи отому пораненню, в мене народилась третя донечка. Я тоді обіцяв Богу, що якщо я виживу, хоча знав, що то вже кінець от, бо вхід кулі був просто в серце, то казав – або народимо, або візьмемо з інтернату", — розповідає Іван. Дружина Олеся каже, подружжя завжди хотіло багато дітей.

Зараз Іван стежить за судами у справі Майдану, і каже: "Бачимо саботаж, багато керівників є на місцях, які саботують. Наприклад, ту кулю, яка мене поранила, долучили її до кримінального провадження, до матеріалів, ну і вона … пропала…".

Що відомо

  • Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова обіцяє, що ОГПУ забезпечить завершення слідства щодо основних злочинів під час протестів на Майдані Незалежності до кінця року.
  • Раніше віцеспікерка Верховної ради Ірина Кондратюк запропонувала заслухати під час години запитань до уряду на поточному тижні генеральну прокурорку Ірину Венедіктову про хід розслідування справ Майдану.
  • Рада визнала Революцію Гідності одним з ключових моментів державотворення України.
  • ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".
  • Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Віктору Януковичу, його старшому сину Олександру, експрем'єру Миколі Азарову, ексголові МВС Віталію Захарченку, ексгенпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему та інших. Більшість з них нині переховується в Росії.
  • Сукупно у всіх містах України розслідується понад 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.
  • Печерський районний суд задовольнив клопотання слідчого ДБР про здійснення заочного розслідування стосовно колишнього заступника міністра внутрішніх справ України Віктора Ратушняка, який наразі переховується від правоохоронців.
  • Європейський суд з прав людини 21 січня виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.
  • Слідство у справі щодо викрадення і вбивства активіста Юрія Вербицького та викрадення журналіста Ігоря Луценка у січні 2014 року під час протестів на столичному Майдані Незалежності скерувало до суду акт стосовно ще двох обвинувачених.
  • Суд задовольнив апеляційну скаргу прокурорів ОГПУ та надав дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування щодо ексочільника столичної міліції Валерія Мазана.
На початок