Полтавську вишивку презентували на Прикарпатті

Полтавську вишивку презентували на Прикарпатті

Полтавську вишивку презентували на Прикарпатті

Понад 100 речей, оздоблених полтавською вишивкою, презентували сьогодні в Музеї мистецтв Прикарпаття. Таку виставку до Івано-Франківська привіз уродженець Полтавщини Едуард Крутько. Чоловік з 2017 року колекціонує речі та одяг з покинутих будинків свого села Козубівка.

Відвідувачка виставки Галина Муха каже, представлені роботи є цінними, а такі речі потрібно зберігати. Для себе встигла обрати роботу, яка сподобалась найбільше: "Складна техніка виконання. Вона виконана у таких гарних кольорах, зі смаком великим. Є контрас між вишивкою нашою і цією. Білим по білому багато, хоча і в нас є таке саме – на Городенківщині така техніка. У нас, напевно, більше вишивки хрестом, гладдю, тут вона різноманітніша: качалочка і ланцюжок, вирізування".

У 2017 році Едуард Крутько створив першу експозицію із старих речей своїх бабусі та дідуся. Потім односельчани почали допомагати і приносили свої речі. За його словами, колекція його музею поповнюється й досі. Фонд музею має колекції різних речей кінця ХІХ–початку ХХ столітть. А кількість усіх експонатів – більше 1000. На виставці в Івано-Франківську чоловік презентує полтавські рушники та святковий одяг. Із цими експонатами, каже Едуард Крутько, на Західну Україну приїхав, щоб показати відмінність між регіонами: "Найхарактерніше – це вишивка білими нитками. Вона трапляється і на Заході України, але таким дійсно маркером. Характерною і поширеною технікою у нас була саме вишивка білими нитками. Так само – великі і широкі рушники. Це те, що відрізняє Полтавщину, Подніпров’я взагалі. Бо в нас традиція – рушники 3 метри і більше, вони широкі. Всередині вони заповнені вишивкою. На Заході України рушники дещо вужчі, коротші і мають геометричні орнаменти".

Директор Музею мистецтв Прикарпаття Василь Романець розповів, що виставку відкрили до Дня Соборності України: "Ми теж висилаємо свої роботи, свої виставки в інші регіони. Напевно, це найкращий обмін такими виставками про наше воз’єднання, бо 569 років ми жили окремо, але ні ми, ні вони не загубили свою етнокультуру".

Переглянути експонати можна протягом місяця у виставкому залі музею.

Авторка: Ольга Клим

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди