Рада звернулася до світу з проханням засудити окупацію Криму РФ

Рада звернулася до світу з проханням засудити окупацію Криму РФ

Оновлено
Рада звернулася до світу з проханням засудити окупацію Криму РФ
УНІАН

Верховна рада в цілому підтримала проєкт постанови про звернення парламенту до урядів і парламентів держав світу щодо засудження тимчасової окупації Криму, порушень прав і свобод людини на тимчасово окупованих територіях і про звільнення політичних в'язнів, які є громадянами України.

Відповідне рішення підтримали 314 депутатів на засіданні 16 лютого.

Таким чином, Рада звернулася до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОЧЕСОрганізація Чорноморського економічного співробітництва..

Раніше 16 лютого Рада внесла законопроєкт до порядку денного. Рішення підтримали 297 депутатів. За застосування процедури Ad hoc на цьому засіданні проголосували 311 депутатів. За застосування скороченої процедури — 252 нардепи.

Під час обговорення представники партії "Батьківщина" підтримали документ, однак зазначили, що у цьому контексті потрібно говорити не лише про Крим, а й Донбас, який також окупований і в якому "фактично встановлена російська адміністрація". Депутати від групи "За майбутнє" висловили впевненість, що всі проукраїнські фракції мають у таких питаннях "стояти за одне і це питання має об'єднувати усіх українців".

У партії ОПЗЖ також погодилися, що Крим — це Україна, однак заявили, що "утримаються від голосування на знак протесту". При цьому депутат Нестор Шуфрич поцікався "у попередників", "як сталося, що Крим припинив бути Україною?". П'ятий президент і голова "Євросолідарності" Петро Порошенко у відповідь назвав ОПЗЖ "п'ятою колоною Росії" і нагадав, як анексували Крим, переповівши, як президент РФ Володимир Путін увів війська. При цьому він попросив припинити ОПЗЖ розповсюджувати тези Росії. Представники фракції "Голос" відповіли ОПЗЖ, що партія помилилася сесійною залою і мала б бути в іншій країні, тому вона й не буде голосувати за законопроєкт.

Представники партії "Слуга народу" заявили, що Росія грубо порушила принципи Організації Об'єднаних Націй і закликали парламент використовувати кожну можливість, аби нагадати світу, що Росія — агресор. При цьому у партії попросили використовувати щодо Криму термін "окупація", а не "анексія".

Депутати від "Голосу" заявили, що не підтримувати законопроєкт — це "сором та ганьба" і що фракція "однозначно проголосує за". Сергій Шахов з групи "Довіра" сказав, що група також підтримує постанову.

Про що документ

Згідно з пояснювальною запискою до проєкту постанови №4655, документ спрямований на продовження засудження міжнародними організаціями, парламентами та урядами країн світу тимчасової окупації Криму та міста Севастополь, порушень прав людини на тимчасово окупованій території та звільнення політичних в’язнів.

Основними положеннями постанови звернення є:

  • заклики щодо продовження політики невизнання спроби анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь;
  • подальша консолідація міжнародної взаємодії з метою відновлення територіальної цілісності України, зокрема у рамках політико-дипломатичної ініціативи "Кримська платформа";
  • використання всіх можливих міжнародних політико-дипломатичних та санкційних механізмів щодо Росії з метою негайного звільнення нею всіх осіб, захоплення яких спричинене збройною агресією РФ проти України, а також усіх інших громадян України, яких РФ незаконно утримує на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополь, та на території Росії;
  • протидія мілітаризації Кримського півострова,
  • засудження порушення російською окупаційною владою основоположних прав і свобод людини на тимчасово окупованих територіях,
  • вимагання від Росії припинення насильницького переміщення незаконно засуджених громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, у пенітенціарні установи, розташовані на території країни-агресора.

Головним комітетом, який розглядає законопроєкт, є Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. За результатами розгляду, він рекомендував Раді прийняти документ.

Що відомо

  • Генасамблея ООН підтримала посилену резолюцію про права людини в Криму.
  • Європейський суд з прав людини 21 січня виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.
  • Україна посіла 110 місце в Індексі свободи людини (Human Freedom Index), піднявшись за результатами 2020 року на 4 сходинки.

Читайте також

Twitter надав представництву МЗС Росії в Криму "офіційний" статус. Україна закликає блокувати акаунт

На початок