Чому продовжують зростати ціни на продукти. Пояснює експерт

Чому продовжують зростати ціни на продукти. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чому продовжують зростати ціни на продукти. Пояснює експерт
unsplash/@marjanblan

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), світові ціни на продовольство зростають восьмий місяць поспіль. Серед основних чинників, які вплинули на цю ситуацію, аналітики називають пандемію, посуху у багатьох країнах та збільшення імпорту з Китаю. Чим зумовлено підвищення світових цін та що це означає для України, в ефірі Українського радіо розповів економічний експерт Любомир Шавалюк.

Про ситуацію на продовольчому ринку України

Як розповів Шавалюк, у 2020 році через пандемію у світі було надруковано велику кількість грошей, які виконували функцію економічного стабілізатора.

"Нині економіки країн виходять з кризи та ці гроші вже не потрібні саме заради того, чому їх випускали. Але вони залишаються у фінансовій системі, гроші не можуть лежати без діла, тому прямують на різні ринки, у тому числі товарні", – розповів він.

За його словами, наразі через це спостерігається дуже різке зростання на сировинні товари.

"Оскільки Україна є експортером, наприклад, зерна, внутрішня ціна прив’язана до глобальних цін, тому вартість пшениці, кукурудзи зросла і збільшується досі. Через це відбудеться і подорожчання хліба, і хлібобулочних виробів. Та це буде не єдиний сегмент", – сказав експерт.

На думку Шавалюка, окрім цього є внутрішні чинники, які впливають на ціни.

"Минулого року уряд активно займався тим, що фінансував величезний дефіцит бюджету через ОВДП, гроші на які він брав через різні схеми. Тобто у нас також є певний надлишок грошей, які створюють інфляційний тиск. Попри те, що криза у нас була та є досить помітною, статистика показує, що доходи у населення зростають. Ці гроші українці будуть витрачати на їжу, цим створюватимуть додатковий попит на продукти, який штовхатиме ціни", – зазначив експерт.

Чи збільшиться ціна на борщовий набір

Як зазначає експерт, збільшення ціни на борщовий набір цілком ймовірне.

"Так, і це логічно. Тому, що крім глобальних цін на продовольчу сировину, так само суттєво зросли ціни на енергоносії, нафта ще не повернулася на докризовий рівень, а нафта і вугілля подорожчали", – сказав він.

Читайте також: Які продукти та послуги подорожчали в Україні на початку 2021. Дані Держстату

У порівнянні з січнем 2020 року ціни зросли на цукор — на 54,7%, яйця — 52,3%, олія — 25,6%. За даними Мінекономрозвитку, лише за перший місяць 2021 року ціни на овочі зросли на 8,1–24,6%.

На початок