Понад 160 тисяч українців брали участь у бойових діях в Афганістані, з них близько шести тисяч – жителі Полтавщини. До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Суспільне зібрало факти про збройний конфлікт на території цієї держави.
1. Війна в Афганістані розпочалась 25 грудня 1979 і тривала майже 10 років – до 15 лютого 1989 року. Це був збройний конфлікт, у якому брали учать війська Афганістану і Радянського Союзу проти повстанських груп моджахедів.Учасники збройних формувань, що воювали з радянськими військами та урядовими військами Афганістану

Афганські моджахеди
2. Початок війни на території Афганістану зумовлений захопленням влади Хафізуллом Аміном. Він заарештував та вбив тогочасного прем’єр-міністра Демократичної республіки Афганістан Нур Мухамеда Таракі.
3. Хафізулла Амін вів репресивну політику в країні. І розправлявся з усіма, кому це не подобалося. Новий керівник держави та його політика не влаштовували і Радянський Союз.

Хафізулла Амін (ліворуч) та Нур Мухамед Таракі (праворуч)
4. 25 грудня 1979 року почали введення радянських військ до Афганістану трьома напрямками: Кушка – Шинданд – Кандагар, Термез –Кундуз – Кабул, Хорог – Файзабад. Десант висаджували на аеродромах Кабулу, Баграму та Кандагару. Вторгнення військ на територію чужої держави, Кремль назвав «введенням обмеженого контингенту радянських військ на підтримку дружнього афганського народу».

Радянські солдати в Афганістані
5. Через два дні після вторгнення, спецпідрозділи Головного розвідувального управління та Комітету держбезпеки СРСР штурмом захопили палац Хафізулла Аміна. Останнього разом із родиною там і вбили.
6. За підтримки військ Радянського Союзу, генеральним секретарем Народно-демократичної партії Афганістану став Бабрак Кармаль. Для СРСР він став лояльнішою заміною Хазіфулла Аміна.

Афганський моджахед з переносним зенітно-ракетним комплексом Стріла-2
7. Між урядовою армією Демократичної Республікі Афганістан, якою тепер керував Кармаль, та моджахедами (озброєною опозицією) виникла боротьба за владу в країні. Останніх підтримували США, деякі європейські країни-члени НАТО та спецслужби Пакистану.

Радянські солдати
8. Рядянський Союз замовчував участь своїх громадян у війні в Афганістані. А військові, які поверталися на батьківщину, підписували документи про нерозголошення.

Моджахеди в зруйнованому селищі
9. Усього у війні в Афганістані загинуло 14 427 жителів СРСР. Їх на батьківщину доправляли у цинкових трунах. А поранення та контузії отримали більше 53 тисяч. Та деякі дослідники вважають, що за час збройного конфлікту загинуло до 140 000 людей, а поранено було близько 350 000.

Виведення радянських військ з Афганістану
10. Українців у війні загинуло близько трьох тисяч, з них 87 були жителями Полтавщини. Про це Суспільному повідомив голова обласної організації спілки ветеранів Афганістану Олександр Расько.

Бойові дії під час війни в Афганістані