«Увага! Увага! Говорить Полтава». Історія становлення радіомовлення на Полтавщині

«Увага! Увага! Говорить Полтава». Історія становлення радіомовлення на Полтавщині

«Увага! Увага! Говорить Полтава». Історія становлення радіомовлення на Полтавщині Суспільне Полтава

Від радіостанції у кімнаті водонапірної вежі до власної будівлі та мовлення на усю область. У перших радіостудіях був лише стіл та мікрофон, а згодом придбали власний автомобіль та вели трансляції з усіх куточків області. До Всесвітнього дня радіо, який святкують 13 лютого, Суспільне зібрало інформацію про історію становлення радіомовлення на Полтавщині.

Перше полтавське радіо почне мовити саме з цієї вежі біля Сонячного парку (тоді ринку) в 20-х роках XX сторіччя. Фото початку XX сторіччя.Стара Полтава

Перше полтавське радіо почне мовити саме з цієї вежі біля Сонячного парку (тоді ринку) в 20-х роках XX сторіччя. Фото початку XX сторіччя.

Про радіостанцію в одній з кімнат у водонапірній вежі Полтави згадується у спогадах радіожурналіста Абрама Єміна. У 20-х роках минулого століття розташовувалася вона біля Панянського бульвару. Нині на місці, де була башта, розташували пам’ятний хрест загиблим козакам.

Від водонапірної вежі антена з кільцями простягалась до щогли, що стояла на території нинішнього Сонячного парку. Кому належала станція – невідомо, але, ймовірно, військовим, оскільки на вході чергували солдати.

Передачу ведуть Н.К. Штельмах і А.М.Ємін (1952 рік)Суспільне Полтава

Передачу ведуть Н.К. Штельмах і А.М.Ємін (1952 рік)

Тоді ж у Полтаві набувають популярності радіоклуби та радіогуртки.

У 1930-х роках студія місцевого радіо розташовувалася на розі вулиць Гоголя та Небесної сотні (тоді вулиця Леніна). Кімнату розділяла завіса. Усі стіни теж затягували тканинами. У кімнаті стояв стіл, над яким висів мікрофон. Мовила ж у тогочасній студії редакція міської газети, а за іншою версією – працівники радіовузла.

Офіційною датою створення обласного радіо вважають грудень 1937-го. Зробили це через три місяці після утворення Полтавської області.

Та і до цього, коли територія Полтави була у складі Харківської області, по радіо теж можна було почути: «Увага! Увага! Говорить Полтава». Обсяг мовлення на добу складав лише 28 хвилин.

1952 рік. Радіо репортаж з відкриття музею І.П. Котляревського.Суспільне Полтава

1952 рік. Радіо репортаж з відкриття музею І.П. Котляревського.

Новини – з 6:15 до 6:30, а з 7:20 до 7:30 – огляд міської газети. Також вмикали концерт художньої самодіяльності.

З грудня 1937-го мовлення збільшили до 4,5 годин. Головний радіовузол Полтави розташували у будівлі за адресою Стрітенська, 38 (тоді вулиця Комсомольська).

Радіовузол. Стрітенська, 38. Початок 2000-хФото: Артур Ароян

Радіовузол. Стрітенська, 38. Початок 2000-х

1940 року обласне радіо отримало автомобіль М-1 світло-блакитного кольору, для радіотрансляції з місця подій. Всередині авто обладнали радіопультом, батареями живлення, котушкою на 300 метрів електрокабелю. Вперше її використали напередодні 1941-го року. Тоді розповідали про вручення квартири працівниці бавовно-прядильної фабрики.

Після Другої світової війни радіо реорганізували: збільшили штат радійників, а 20 жовтня 1958-го року обласна редакція радіо переїхала до нового приміщення за адресою Раїси Кириченко, 1 (тоді вулиця Рози Люксембург).

1952 рік — Я. Неїлов та В.ЧазоваСуспільне Полтава

1952 рік — Я. Неїлов та В.Чазова

29 листопада 1960 року працівники обласного радіо вели репортаж з берегів Дніпра. Тоді там «забивали перший кілочок» на будівництві нового міста Горішні Плавні (тоді місто Комсомольськ).

У 60-ті роки редакцій та програм на радіо побільшало. А 1967 у селі Красногорівка Великобагачанського району розпочали будівництво радіовежі для мовлення на усю область.

Відтоді обласне радіо не припиняє своє мовлення.

Слухати Суспільне радіо можна тут.

При підготовці матеріалу використані автобіографічні спогади радіожурналіста Абрама Михайловича Єміна та Віри Чазової.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди