На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектури

На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектури

На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектури Суспільне Херсон

73 пам’ятки містобудування та архітектури місцевого значення взяли на облік на Херсонщині. 63 з них - у обласному центрі. Суспільне разом із екскурсоводкою Наталею Шальновою оглянули деякі пам’ятки і побачили, у якому стані вони зараз.

Перший об’єкт, де ми побували з Наталею Шальновою, - колишній готель "Лондонський". Тепер тут департамент фінансів. Будівля була зведена наприкінці 19 століття. Стиль - еклектика з елементами бароко,- каже екскурсоводка.

"Чим відрізнявся цей готель на той час від інших готелів, тим, що це був перший готель, де можна було відвідати так званий фастфуд або їжу, яка швидко готувалась. У заможніх постояльців ця кухня не те, щоб користувалась таким попитом, але люди, які працювали поряд, студенти могли дозволити так званий бізнес-ланч з 12:00 до 17:00.У мене навіть є виписка з газети "Юг" за 1905 рік. Меню "лондонського ресторану". На обід з 2 страв – це 40 коп., з 3 страв – 60 коп. Якщо вам подавали ще вино – це аж 80 копійок", - розповіла Наталя Шальнова.

Другий об’єкт - колишня будівля готелю "Санкт-Петербурзький", нині тут гідрометеорологічний технікум.

"Наприкінці 19 століття його особливістю якраз було те, що це був перший готель, який мав електрику і мав власне опалення. Ще тут, зрозуміло, був дорогий фешенебельний ресторан. Коли прийшла радянська влада, вона перейменувала його у Старо-Петроградський готель. Потім у цій будівлі було дуже багато різних установ. Була комендантська. У німців тут була гауптвахта", - розповіла екскурсоводка.

На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектуриСуспільне Херсон

Будівлю колишнього облвиконкому та обласного комітету комуністичної партії України на Площі Свободи також взяли на облік. Зараз це - обласна державна адміністрація. За словами головного архітектора Херсонщини, які саме об’єкти містобудування та архітектури місцевого значення увійдуть до переліку, визначав Інститут пам'яткоохоронних досліджень України.

" Вони робили опорний історико-архітектурний план і вони включили ці об'єкти як такі, що можуть бути включені як культурна спадщина з архітектури та містобудування. Ми їх винесли на затвердження голови ОДА. Зараз ми працюємо над тим, щоб їх внести до державного реєстру.", - прокоментував головний архітектор області Григорій Ходін.

На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектуриСуспільне Херсон

Історичний центр міста – руїни і бруд, - каже Наталя Шальнова. Більшість архітектурних пам’яток, які зараз у нормальному стані, – це державна або комунальна власність, а ті історичні будівлі, які стоять занедбані, – приватизовані. Екскурсоводка наводить приклад - колишній готель "Європейський".

" Це такий стиль у нас був романтичний модернізм. Підкреслюється усе, починаючи від цих красивих амурчиків, які знаходяться на будівлі.Дивіться, які гарні балкони зроблені, яке оздоблення цього будинку, тобто він дуже цікавий з архітектурної точки зору, але зараз він не реставрований і, на жаль, його долю ніхто не знає. Він переходить від одного власника до іншого", - розповіла Наталя Шальнова.

На Херсонщині на облік взяли 73 пам'ятки архітектуриСуспільне Херсон

Проєкт реставрації історичної будівлі може коштувати від мільйона гривень. Саме тому приватні власники часто умисно руйнують архітектурну спадщину,- каже архітектор Андрій Луцик.

"Дуже важливо, щоб у нас працювали охоронні інституції пам'яток культурної спадщини і будівельний контроль, який зараз перестав функціонувати повністю, перебуває у режимі реформування і починається повний безлад", - говоритьархітектор.

Анна Тонг, Владислав Купрєєв

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди