Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юсту

Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юсту

Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юсту Ілюстративне фото, Unsplash

Міністерство юстиції пояснило, як правильно встановлювати межі своїх земельних ділянок для вирішення земельних спорів, адже найчастіше громадяни звертаються до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги саме з питанням щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) – це фактичне розташування поворотних точок меж земельної ділянки та закріплення їх межовими знаками на місцевості за допомогою геодезичних пристроїв.

Основні випадки для встановлення межі земельної ділянки:

 • буріння свердловин;
 • придбання земельної ділянки новим власником;
 • під час проведення будівництва на земельній ділянці;
 • при межових спорів із суміжними землевласниками/землекористувачами;
 • пошкодження або втрата раніше встановлених межових знаків.

На підставі чого здійснюється встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Аби встановити межі земельної ділянки в натурі (на місцевості), потрібна технічна документація із землеустрою, в якій зазначено місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки.

Необхідно укласти відповідний договір з розробником документації із землеустрою (землевпорядною організацією), який здійснить підготовчі, топографо-геодезичні та камеральні роботи щодо встановлення меж земельної ділянки та закріплення їх межовими знаками.

Як встановити межі

Встановлення меж земельної ділянки складається з кількох кроків: укладення договору із землевпорядною компанією, проведення підготовчих робітПідготовчі роботи – це аналіз вихідних матеріалів, даних Державного земельного кадастру, правових підстав надання земельної ділянки у власність (користування), відомостей про наявність спірних питань щодо меж земельної ділянки тощо., топографічно-геодезичних робітТопографо-геодезичні роботи – виконання геодезичних зйомок на місцевості для визначення поворотних точок меж земельних ділянок та встановлення межових знаків. Закріплення меж земельної ділянки на місцевості інженер-землевпорядник здійснює в присутності власників або користувачів земельної ділянки. Непогодження сусідами меж земельної ділянки не являється підставою для прийняття рішення органами місцевого самоврядування про відмову у затвердженні технічної документації на земельну ділянку та відмови у передачі такої земельної ділянки у власність заявника. і камеральних робітКамеральні роботи - це складання та оформлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та закріплення їх межовими знаками..

Для укладення договору з землевпорядною організацією необхідно надати такі документи:

 • копію документа, що посвідчує особу та реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • копію документа, що посвідчує право власності на нерухоме майно, що розташоване на цій земельній ділянці (за наявності);
 • копію документа, що посвідчує право власності (користування) на земельну ділянку (за наявності);
 • рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади про надання дозволу на відведення земельної ділянки у власність або користування з викопіюванням, на якому зазначене її місце розташування.
Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юстуunsplash

Вартість і строки встановлення меж земельної ділянки встановлюються договором і залежить від складності робіт, площі земельної ділянки та інших факторів, які можуть бути відображенні в договорі.

Що включає у себе комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

 • підготовчі роботи;
 • топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою;
 • камеральні роботи;
 • складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
 • встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Хто має право виконувати роботи по встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Виконувати роботи по встановленню меж (відновленню) земельної ділянки в натурі (на місцевості) має право юридична особа, що володіє необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі якої працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників або фізична особа – підприємець, яка є сертифікованим інженером-землевпорядником.

Які є види межових знаків

Межові знаки бувають трьох видів:

 1. знак спеціальної конструкції, який складається із 4 елементів - металева марка у формі кола діаметром 50 мм та товщиною 1 мм;
 2. металева труба діаметром 3-7 см. висотою 80 – 100 см. із привареною зверху металевою табличкою (пластиною) для написів;
 3. дерев’яний стовп, який має мати такі параметри: діаметр – не менше 10 см. висота не менше 100 см. із хрестовиною у нижній частині та верхньою основою 15×15 і висотою 20см, зверху стовпа робиться виріз для написів.
Як правильно встановлювати межі земельної ділянки. Роз'яснення Мін'юсту

Кожен межовий знак має свій номер, який складається із 14 символів.

Читайте також

Як приватизувати земельну ділянку з житловим будинком. Пояснює Мін'юст

Два гектари землі кожному українцю: юрист розповів, чи реально їх отримати

Ринок землі і "підводні камені". Юристи пояснили, як діяти власникам

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди