Як вберегти зуби собі й дитині. Пояснює рівненська стоматологиня

Як вберегти зуби собі й дитині. Пояснює рівненська стоматологиня

Ексклюзивно
Як вберегти зуби собі й дитині. Пояснює рівненська стоматологиня Unsplash/Олена Данько

Спочатку сніданок а потім чистити зуби. Але не навпаки. Про це розповіла лікарка-стоматологиня, членкиня громадської організації "Асоціація молодих лікарів Рівненщини" Олена Данько. А ще розповіла про користь жувальних ґумок, електрощіток та нитки.

За даними Всесвітньої федерації стоматологів, карієс і хвороби ротової порожнини є найпоширенішими захворюваннями у всьому світі. До Міжнародного дня стоматолога, який відзначають щороку 9 лютого, Суспільне розпитало в спеціалістки про тонкощі догляду за зубами.

Як правильно чистити зуби і яких найбільше помилок можуть припускатись люди?

"Є багато різних методик. Найголовніше – це правильно обрати зубну щітку: якщо дитяча щітка, то вона має бути по віку дитини. Якщо це для дорослих, то стараємось брати щітку середньої жорсткості і користуватись нею 1,5-2 місяці, щоб нею було нормально чистити та вона не травмувала ясна. Також є певні моменти, що різні групи зубів по-різному потрібно чистити.

Якщо ми чистимо передні зуби, то маємо це робити вимітаючими рухами. Якщо це жувальні зуби, то ставимо щітку під кутом 45 градусів і від останнього зубчика йдемо на перед", – каже лікарка.

Як впливає на зуби неправильне чищення?

"Звичайно, що погано, бо там, де ми не дочищаємо, там утворюється зубний наліт. Спочатку м'який, далі він переходить у твердий, формується камінь, який подразнює наші ясна, вони збільшуються і набрякають, стають червоними й часом кровлять, потім починають боліти.

Як правило, про чистку зубів ми говоримо після того, як зробили гігієну й чистку рота, тобто повністю почистили зубки, зняли усі відкладення. Тоді обов'язково показуємо людям, де вони не дочищали, як правильно вичищати та що потрібно робити, аби цього позбутись.

Основні проблеми – це з передніми зубами, особливо з нижніми із середини. Люди їх погано вичищають, бо неправильно чистять. А із жувальними зубками більш-менш нормально, більшість, коли чистить зуби, ставить щітку під кутом 45 градусів", – додає стоматологиня.

З чим найчастіше звертаються рівняни до стоматолога?

"Звичайно, це карієс зубівКарієс зубів — патологічний процес, що починається після прорізування зубів, що супроводжується демінералізацією, протеолізом та утворенням каріозної порожнини під дією ендо- і екзогенних факторів., тобто люди вчасно не проходять огляди. Взагалі пацієнти мають приходить до лікаря кожних пів року. Якщо не з'являтись, то діагностика запускається і люди, як правило, приходять, коли щось болить, коли мають глибокий карієс або вже, на жаль, пульпітиПульпіт — гостре або хронічне запалення судинно-нервового пучка зуба (пульпи) через проникнення в неї бактерій з каріозної порожнини зуба. Внаслідок запального процесу нервові закінчення, яких багато в пульпі, травмуються її збільшеним об'ємом і продуктами життєдіяльності бактерій, через що виникає гострий біль. З поширенням процесу на всю тканину пульпи або появою гною больові відчуття набувають характеру пульсації, особливо посилюючись у нічний час з іррадіацією в різні відділи щелепно-лицевої ділянки. , тобто, коли вже йде ураження нерва. Але в більшості це, звичайно, карієси", – уточнила лікарка.

З якою періодичністю треба робити гігієну зубів у стоматолога? Що буде, якщо її не робити?

"Як правило, все відбувається індивідуально. Все залежить від того, як людина чистить зуби, як вона слідкує за собою, чи має вона шкідливі звички й так далі. Ті, хто курить та зловживає кавою, то у них наліт з'являється частіше, ніж в інших. В середньому – раз на рік.

Взагалі, є дві методики професійної чистки зубів – це ультразвуковаУльтразвукова чистка зубів – це один з найсучасніших і найбільш безпечних способів професійного чищення. Суть цієї процедури – видалення зубного нальоту і зубного каменю з поверхні зубів (зубної емалі) за допомогою апарату, який називається ультразвуковий скалер. або содоструйним апаратомДля більш ретельного очищення проводять мікроабразивне полірування содоструйним апаратом. Завдяки цій процедурі знімається пігментований та м’який зубний наліт. Принципом такої чистки зубів є поєднання повітря, води та спеціального стоматологічного порошку, які подаються під напором. Чистку содоструйним апаратом вважають найефективнішою серед інших способів чищення та відбілювання зубів.. Це можна робити раз в три місяці, але, як правило це в міру появи нальоту. Якщо рік пройшов і ви гарно чистите зуби, якщо ви користуєтесь, для прикладу, звуковою електричною щіткою вдома, то нальоту менше. Ми пацієнта оглядаємо, і якщо нальоту нема, то й чистки не потрібно. Але в середньому раз в рік люди мають приходити у стоматологічний кабінет на чистку зубів", – зазначає лікарка.

Чи впливає генетика на стан зубів?

"Звичайно, впливає. Тобто, нажаль той самий пародонтитПародонтит – це запальне захворювання тканин пародонту, яке супроводжується атрофією кістки та утворенням пародонтальних кишень. У цих кісткових кишенях створюються ідеальні умови для життєдіяльності хвороботворних бактерій, які підтримують та сприяють прогресуванню запалення і викликають пародонтит., який на сьогодні невиліковний. Якщо у когось в батьків є це захворювання, то воно спадково передається й, на жаль, подолати його неможливо. Але можна тримати його в стадії ремісії. Тобто, регулярно робити чистки, правильно вичищати зуби, користуватись пастами на травах, коли це необхідно – просто підтримувати все це у гарному стані, тоді хвороба не прогресує.

Так само й лікування: якщо у когось з батьків погані зуби, то також і в дитини може бути багато карієсів. Спадковість і генетика – це основна причина захворювання"– розповідає стоматологиня.

Чи шкідливо чистити зуби більше, ніж двічі на день?

"Чистити зуби повинні мінімально двічі на день, тобто зранку й ввечері. Зранку, коли ми прокинулись, першим ділом ми маємо поснідати, а тоді вже чистити зуби, це такий критерій. Тобто, якщо ми на ніч почистили зубки, зранку ми прокинулись – у нас зуби чисті їх можна сполоснути. Але необхідно спочатку поснідати, а тоді чистити зуби, тоді до обіду, половину доби наші зуби чисті.

Але якщо є можливість після обіду почистити, то було б добре, або хоча б скористатись ополіскувачем", – додає Олена Данько.

Чи важлива зубна нитка?

"Чистити між зубками потрібно, але обережно. Старатись не травмувати ясна, бо якщо буде хронічна травма, то там будуть проблеми, будуть кровити ясна і може бути загострення в цьому місці.

Це все індивідуально, тут потрібно "приловчитись", бо є різні нитки, вони є товстіші, є такі зубні нитки, які йдуть разом з такою ручкою на кінчику, у якої є зубочистка. Такою, до прикладу, зручніше вичищати, якщо це будуть моляриМоляри або великі кутні зуби — найбільші постійні зуби верхньої і нижньої щелепи; мають 2 чи 3 корені і жувальну поверхню, що утворена трьома, чотирма чи п'ятьма горбками. між шостим і сьомим, тобто, між дальніми зубами", – каже лікарка.

Паста, яка містить фтор – корисніша за інші?

"Діткам потрібно купувати зубні пасти залежно від віку, бо всі пасти вікові. Вони йдуть від 0-3 років, далі 4-7, і вже 8-12 років. З кожною віковою групою паста стає більш абразивною, тобто, якщо дорослий візьме дитячу пасту від 0-3 років і почистить нею свої зуби, то вони як були брудними, так і залишаться. Бо самі частинки в пасті є дуже дрібними.

Тому діткам обов'язково потрібно брати пасти по віку. Всі дитячі пасти не містять фтор, тому що дітки можуть їсти пасту, можуть ковтати її, а фтор дуже шкідливий для дитячого шлунку, тому в дитячих пастах його немає.

У дорослих є фтормісні пасти. Не можна сказати, що вони погані чи хороші. Лікар має порадити своєму пацієнтові, яку пасту йому підібрати. Є, для прикладу, теорія того, як розвивається карієс, то карієс – це коли у нас недостатня кількість фтору у воді, в організмі не вистачає фтору. Тому у нас псуються кісточки й з'являється карієс. Якщо фтору забагато, то це флюорозФлюороз зубів – ендемічне захворювання, спричинене надмірним надходженням до організму фтору та його сполук, що проявляється вадами розвитку твердих тканин зубів., тобто такі білі плями на зубах.

Погані регіони в Україні – це Закарпаття і Полтава, це такі регіони, де у людей дуже багато проблем з пародонтом, із карієсом і так далі. То в таких регіонах взагалі бажано використовувати пасту з фтором, якщо у воді його недостатньо. До прикладу, якщо люди їдуть у Польщу – там у них псуються зуби, бо там є регіони, де фтору не вистачає. То їм краще споживати більше продуктів, у яких міститься фтор і брати таку ж пасту.

А якщо у вас все добре і ви живете багато років на одному місці, ніде не подорожуєте, то, в принципі, вам паста з фтором не потрібна", – уточнила Олена.

Вживання гарячого з холодним – наскільки це шкідливо для зубів?

"Тут головне, щоб не було сильних стрибків температури. Якщо ми, умовно кажучи, їмо морозиво чи якийсь тортик з холодильника, дуже холодний, а тоді беремо запиваємо гарячим чаєм, то тоді це погано. Такі сильні перепади температури для зубів – це погано. А так, якщо ми їмо морозиво літом і випили холодної води, то нічого страшного тут нема. Головне, щоб не було сильних температурних перепадів", – каже спеціалістка.

Електричні зубні щітки – не шкодять?

"Є три покоління електричних зубних щіток. Перше покоління 80-х років – це йдуть електричні механічні щітки, тобто ви натискаєте на кнопочку і сама головка, яка має чистити, вона просто крутиться. Ви наносите пасту на зубки й просто нею чистите – механічно. Це все теж саме, що ми візьмемо звичайну щітку і нею почистимо, але це умовно кажучи, це для лінивих, хто не хоче рухати рукою.

Друге та третє покоління, сучасніше – йдуть звукові та ультразвукові щітки. Звукові щітки – вони дійсно мають ефект, тобто у нас пацієнти, у яких я спостерігала шкідливі звички, ті, хто курить, але користується звуковою щіткою, то дійсно нальоту майже немає. Але якщо він є, то мінімальний.

Ультразвукові щітки зовсім інакше працюють в тому плані. Ви берети зубну пасту і рівномірно наносите на зуби, коли вмикаєте щітку – створюється ультразвукова хвиля, яка діє на зубну пасту під тиском і вичищає зуби. Тобто, якщо ведемо щіткою зі сторони щоки, то можемо відчути, як паста між зубами проходить аж до піднебіння. Тобто чищення – як під напором, такі щітки мають результат. Вони працюють дві хвилини та кожні 30 секунд змінюється вібрація для того, щоб ви могли змінити сторону", – розповідає Олена Данько.

Чи не шкодять зубам жувальні ґумки?

"Зараз є такі жувальні гумки, як і цукерки, що можуть й пломбу вийняти із зуба. Якщо це звичайна жувальна гумка, така, як в магазинах на касах лежать, то, в принципі, якщо ви пообідали і немає можливості почистити зуби – рекомендується декілька хвилин пожувати жуйку й викинути. Вона механічно трішки очищає зуби, якщо щось між зубами застрягло і є якісь продукти, то можна використовувати. Але п'ять, максимум десять хвилин".

Які є міфи про зуби, які варто спростувати?

"І міф, і страх у людей, що лікувати зуби – це боляче, адже найскладніша річ для пацієнтів – це страх. Зараз не радянські часи, технології змінюються, змінюються матеріали.

Якщо ми не запускаємо зуби, якщо знайшли невеличку порожнину, карієс тільки на початкових стадіях, то його можна спокійно лікувати без анестезій – це дійсно не боляче. Коли ми лікуємо зуб, то ми з нього прибираємо те, що зіпсувалося, те що зіпсоване, воно не болить. Коли дочистили порожнину й доходимо до здорових тканин, то поступово можуть з'являтись якісь больові відчуття. Але щоб одразу і сильно боліло, то такого нема.

Коли доходимо до здорових тканин, то зуб нагрівається і з'являється таке відчуття, як печіння. Тобто, як на мене, це такий основний страх і міф, те, що заважає пацієнтам приходити вчасно", – додала дантистка.

Як правильно чистити зуби дітям і з якого періоду варто починати?

"Чистити зубки діткам взагалі рекомендують з появою першого зуба, як тільки він прорізався. Звичайно, ви його не будете чистити дві хвилини, тут дитина маленька, тут має бути у формі гри. Як тільки з'явився зубчик – давайте щітку.

Зараз на ринку щіток багато, є такі щітки, які вдягаються мамі на палець і просто у формі гри чистимо зубки. Пасту брати по віку дитини, тобто від 0-3 років, якщо це початкові моменти. Є гарні щітки, які продаються комплектами по три. Одна звичайна щітка – силіконова і дві схожих на булаву.

Дітям, коли прорізуються зубки або жувальні четверті чи п'яті молочні, дуже зручно, бо їм подобається їх гризти і можна просто дитині нанести пасти на цю щіточку, дати в руки і вона сама собі чистить-гризе.

Взагалі діткам потрібно чистити зуби з появою першого зуба. Якщо дитина боїться в шість - сім місяців і не хоче брати щітку у мами на пальчику, то можна взяти шматок бинту, змочити теплою водою і повозити по тому зубчику. Як вийде – це вже буде добре. Буває й таке: дитині вже біля двох років чи рік і десять місяців. Я запитую: чи чистите зуби? Мені відповідають: а для чого? Це дуже погано", – уточнила лікарка.

Як зацікавити дитину до чищення, якщо вона не хоче?

"Спостерігаючи за своєю дитиною, я таке теж помітила – у нас таке питання було. Як на мене, якщо ви зранку встаєте і йдете чистити зуби, то візьміть з собою дититну. Вона може бути поруч, дивитись, і з часом їй самій захочеться взяти щіточку. І ви своїм прикладом заохочуватимете дитину.

Так і вечері, створювати традиції: от повечеряли, подивились мультфільм – йдемо разом чистимо зуби і лягаємо спати. Щодня одне й теж, і я впевнена, що дитина буде бачити і теж захоче за вами повторити. Коли дитина старша, то вже потрібно їй пояснювати, що потрібно чистити, бо там, де недочистив – будуть мікроби на зубах і вони свою роботу зроблять, вони зіпсують зубчик", – розповіла стоматогиня Олена Данько.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди