Мовний закон: чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українською

Мовний закон: чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українською

Мовний закон: чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українською Суспільне Черкаси

Набули чинності окремі норми закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, згідно з яким мовою обслуговування споживачів є державна мова. Чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українською, дізнавалося Суспільне.

Черкаський підприємець Микола Калашник власник двох закладів харчування. Розповів, як персонал працює за новими правила із 16 січня:

"Є норма, ми її виконуємо. Ми любимо українську мову і любимо нею спілкуватися, меню у нас теж від початку існування закладу українською мовою, тому для мене це не питання” .

За словами підприємця, всіх працівників він поінформував щодо санкцій за відмову обслуговувати клієнтів українською:

"Я не бачу великої проблеми у цьому, людина знає, яка санкція передбачена за це і якщо вона не може, чи не знає в достатній якості українську мову, вона просто може сплатити цей штраф і допомогти своїм фінансовим внеском державі".

Часвтина клієнтів закладу просить облуговувати їх російською мовою, говорить адміністраторка Віра Буряк. За її словами, це ті, хто не розуміє української та іноземці:

"Хтось розмовляє українською, хтось розмовляє російською, хтось просить перейти на російську, комусь зручно, щоб ми розмовляли, як розмовляємо, різні випадки бувають".

Мовний закон: чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українськоюСуспільне Черкаси

У черкаській кав’ярні клієнтів обслуговує шестеро дівчат у дві зміни. Адміністраторка закладу Марина Скляренко зауважила, що нові правила обслуговування обговорюють ще на співбесіді.

"Під час співбесіди, коли ми набираємо персонал, також наголошуємо на тому, що спілкуємося виключно українською мовою і обслуговуємо відвідувачів українською мовою. Ми живемо в Україні, всі повинні обслуговувати українською мовою, на мою думку так. У нас є дівчатка, які розмовляють англійською, ми спілкуємося з іноземними відвідувачами англійською мовою".

Читайте також: Обов'язкова українська у сфері обслуговування: кого стосуватимуться нововведення та як поскаржитися

Відвідувачка кав’ярні Валентина Мартинюк народилася в Україні, нині живе у Росії. Обслуговування державною мовою у закладах підтримує:

"Я – українка, народилася на Одещині і до 20-ти років жила в Україні, а потім вийшла заміж і поїхала до Росії. Те, що обслуговують українською, напевно, правильно, тому що це мова України і вважаю, що це правильно обслуговувати українською".

Неприємно, коли обслуговують недержаною мовою в Україні, вважає черкащанка Світлана Гураль:

"Я підтримую закон, вважаю, що кожен українець повинен спілкуватися виключно українською мовою, і, особливо, заклади харчування, державні установи".

Мовний закон: чи готові черкаські підприємці обслуговувати клієнтів українськоюСуспільне Черкаси

У відповідь на інформаційний запит до уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня, Суспільному повідомили, що жодної скарги від черкащан щодо відмови обслуговувати українською з 16 січня по 2 лютого не надходило:

Закріплення норм обслуговування українською мовою – це перехідний етап між законодавством та власним усвідомленням значущості мови, коментує тему кандидатка філологічних наук Тетяна Бондаренко:

“Мені здається, що це питання мало бути вже давно розв’язане державою. Це не компетенція суспільства, але рівень самоусвідомлення, відповідальності перед собою, перед країною, перед власними дітьми. Ти живеш в Україні, – маєш все-таки говорити рідною мовою переважно” .

За словами Тетяни Бондаренко, у Черкасах з'явилася низка закладів, в яких працює молодь, яка обслуговує вишуканою українською:

“Мовлення у них наскільки досконале, вони десь вишукують нові слова, оказіональні утворення, і це так приємно, коли тобі кажуть: ваша решта, а не ваша здача, чи вам смакувало, а не чи вам було смачно пити каву. Тому я думаю, що прогрес в Черкасах у цьому напрямку є” .

Що відомо

  • Із 16 січня набули чинності окремі норми закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, згідно з яким мовою обслуговування споживачів є державна мова.
  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що накладати штрафи на представників сфери обслуговування за відмову спілкуватися з клієнтами українською мовою будуть з 16 липня 2022 року.
  • 62% українців підтримують перехід сфери обслуговування українською мовою, 34% не підтримують. Таку інформацію оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. За їхніми даними, ці зміни підтримує 79% жителів заходу та 66% центру України, найменше – жителі сходу 38%.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди