У січні в Україні зафіксували 3 спалахи гострої кишкової інфекції, у результаті яких постраждали 36 людей. У зв'язку з цим Центр громадського здоров'я дав поради, як уникнути харчових отруєнь.
Їх ЦГЗ оприлюднив на своїй на Facebook-сторінці.
Зазначається, що зокрема у місті Чорноморськ на Одещині унаслідок спалаху захворіли 24 людини, серед яких 23 вихованці дитячого садка та один працівник установи. Семеро дітей перебувають у стані середньої важкості, дві дитини та один дорослий госпіталізовані.
"У 23 захворілих діагноз підтверджено лабораторно — виявлено бактерії роду сальмонела. Основна причина спалаху — порушення технології приготування їжі на харчоблоці та санітарних правил у дитячому закладі", — поінформували в ЦГЗ.
У Пустомитівському районі Львівської області захворіли четверо дітей. Трьох із них — вихованців дитячого садка — також ушпиталили. Джерело збудника інфекції та причина спалаху наразі встановлюється.
Крім того, у Кропивницькому на гостру кишкову інфекцію захворіли восьмеро учнів початкової школи. Усі з них лікуються амбулаторно, у двох дітей стан середньої важкості. Усім потерпілим надається медична допомога.
У ЦГЗ зазначили, що гострі кишкові інфекції — одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо в дітей.
"Зазвичай, гострі кишкові інфекції викликають бактерії чи віруси, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою. Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться в сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах", — кажуть фахівці.
Як виявити інфекцію та її уникнути
Найпоширенішими симптоми гострих кишкових інфекцій є слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея. При перших симптомах ЦГЗ радити звертатися до лікаря.
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій медики радять вживати лише якісні продукти, купатися у чистих водоймах та дотримуватися п'яти наступних кроків до безпечної їжі:
1. Підтримуйте чистоту: мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу; після відвідування туалету.
2. Відокремлюйте сиру їжу від готової. Для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами та обробними дошками.
3. Ретельно готуйте їжу: добре просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти.
4. Зберігайте їжу при безпечній температурі.
5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти.
Що відомо
- ЦГЗ прогнозує спалах дифтерії у 2021 році через низьку кількість щеплень серед дорослих.
- Центр громадського здоров'я у 2020 році зафіксував зниження захворюваності на інфекційні хвороби в Україні.