У територіальних громадах Миколаївщини відбувається реорганізація служби у справах дітей

У територіальних громадах Миколаївщини відбувається реорганізація служби у справах дітей

У територіальних громадах Миколаївщини відбувається реорганізація служби у справах дітей pixabay/ThePixelman

У 18 об’єднаних територіальних громадах Миколаївщини не створено служби у справах дітей. Про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповіла депутатка Миколаївської обласної ради Ольга Григор’єва.

За словами Ольги Григор’євої, у зв'язку з децентралізацією влади та зменшенням кількості районів в Україні в 2021 році може виникнути проблема щодо захисту прав та безпеки дітей у громаді. Ліквідуються окремі райдержадміністрації, при яких діяли служби у справах дітей. Законодавством передбачено, що такі служби мають створюватися при ОТГ. На це потрібно додаткові видатки з бюджету.

Закон зобов’язує створити таку структуру, лише коли в громаді налічується понад одна тисяча дітей. Громадам з меншою кількістю дітей лише рекомендовано їх створення.

Доки така структура в громаді не створена, то функції має виконувати уповноважена особа–фахівець із питання захисту прав дітей. Однак права та обов’язки такого фахівця дуже обмежені. Наприклад, такий фахівець не може вилучати дітей з неблагополучних сімей, бо не має статусу юридичної особи. Тобто не може в повному обсязі забезпечити права дітей у цій громаді.

"Жіночий рух "За майбутнє" рекомендує створити у громадах служби у справах дітей, які мають статус юридичної особи. Загальних положень про службу у справах дітей у громаді, затверджених Урядом, досі не має. У 18 ОТГ не створено, і не заплановано створення служби у справах дітей", – розповіла Ольга Григор’єва.

Стаття 4 Закону України "Про органи та служби у справах дітей" зобов’язує створювати відповідні служби, які будуть забезпечувати захист прав дітей у територіальних громадах. Створення служби у справах дітей є обов’язковим, оскільки саме через ці органи можуть вживатися певні заходи.

"У нас є такі територіальні громади, де кількість дітей менше однієї тисячі. На одну тисячу дітей може бути не менше одного працівника в об’єднаній територіальній громаді. Але затвердити положення про службу у справах дітей вони можуть. Проте незручним для голови тергромади буде те, що цей працівник не зможе самостійно приймати рішення: надавати всі запити він має через голову, робити розпорядження тощо. Це навантаження на керівника громади", – сказала начальниця Служби у справах дітей Миколаївської ОДА Ірина Пономарьова.

Читайте також: "Переформатування шкіл. Роз'яснення дає миколаївська фахівчиня"

У територіальних громадах повинно забезпечуватися надання соцпослуг дітям і сім’я, які опинилися в складних життєвих обставинах. Але послуги треба відрізняти від законодавчого забезпечення дитини, забезпечення її прав. Наприклад, призначення державних виплат, зробити соцсупровід сім’ї – це одне, а вчинити дії на захист прав дитини – це певні процедури, порядок тощо.

Крім того, при об’єднаних територіальних громадах буде вестись електронний банк даних дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, і дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування. Це міністерська програма. Щоб установити цей банк даних, то потрібно створювати відповідну службу.

Що відомо

  • За словами депутатки Миколаївської обласної ради Ольги Григор’євої, в Україні з 7 млн 600 дітей три мільйони проживають у неповних сім’ях. В інтернатних закладах системи освіти перебувають близько 92 тис. Це неповний перелік неповнолітніх, якими опікуються представники служби у справах дітей.
  • На Миколаївщині створено 19 служб у справах дітей зі статусом окремої юридичної особи.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди