Плюси та мінуси домашніх пологів: поради черкаського лікаря

Плюси та мінуси домашніх пологів: поради черкаського лікаря

Плюси та мінуси домашніх пологів: поради черкаського лікаря pixabay

Чому жінки обирають народжувати вдома та чи небезпечні домашні пологи для жінки та дитини? Про це дізнавалися журналісти “Українського радіо Рось”.

На Черкащині за минулий рік 29 пологів відбулося вдома. Цю інформацію “Українському радіо Рось” розповів завідувач відділення патології вагітності та екстрагенітальної патології, головний позаштатний лікар-акушер-гінеколог Владислав Починок. Зі слів Владислава, це ті жінки, які вирішили свідомо народжувати вдома.

Серед них - жінки, які до певного періоду відвідували жіночу консультацію, а інші – не стояли на обліку. За словами лікаря, позитивним моментом є те, що всі пологи, які відбулися вдома, не мали негативних наслідків.

Де народжувати?

Як розповів завідувач відділення патології вагітності та екстрагенітальної патології Владислав Починок, кожна жінка має право прийняти рішення - народжувати вдома, чи в лікарні: “Мабуть, варто спитати жінку або її сім'ю, чому вони прийняли таке рішення. Пологи у медичному закладі – безпечніші, тому що можна надати медичну допомогу одразу, коли жінка її потребуватиме. Жінки свідомо обирають пологи на дому, можливо, через релігійні вподобання. Деякі вважають, що пологи вдома – природніші: без медичної агресії, без медичного втручання. Нині державою гарантується безкоштовне надання медичних послуг при пологах. Це гарантований пакет НСЗУ, який перекриває всі витрати вагітної під час пологів".

У яких країнах жінки можуть народжувати вдома?

Жінки можуть народжувати вдома, наприклад, у Нідерландах, Великій Британії, США. У цих країнах, розповів лікар, жінка регулярно відвідує жіночу консультацію. Такі пологи проводяться у супроводі кваліфікованої медичної акушерки, яка приїздить на додому до пацієнтки від лікувального закладу. Це – людина з медичною освітою та з ліцензією на надання медичної допомоги. Якщо ситуація стає некерованою, то є гарантія, що жінка буде негайно транспортована до лікарні, адже під її будинком чергує автомобіль швидкої.

“У нас, на жаль, немає такої можливості – надати кваліфіковану акушерку та щоб чергував реанімаційний автомобіль. У нас немає таких логістичних критеріїв автомобільних доріг, щоб по них транспортувати породіллю. При тому, що в районах області вже в багатьох лікувальних закладах не вистачає лікарів: акушерів-гінекологів, анестезіологів, операційних сестер. І цілодобово вони не чергують в лікувальних закладах. Для того, щоб надати швидко медичну допомогу, адміністрація повинна привести цих лікарів. Тому багато часу втрачається для того, щоб зібрати операційну бригаду та надати медичну допомогу, “- пояснив Владислав Починок.

Які права мають жінки під час пологів в Україні?

Чи можуть жінки обирати між пологами вдома та в медичному закладі? Про це нам розповіла співзасновниця ГО “Природні права Україна” Євгенія Кубах. У вагітної жінки такі ж права, як і в будь-якого громадянина України. Це можливість обрати медичний заклад без прив'язки до своєї географічної реєстрації та отримати будь-яку медичну допомогу. За словами фахівчині, під час пологів жінку повинні інформувати про всі медичні втручання, які з нею відбуваються.

“Жінка повинна мати можливість ознайомитися з інформацією, про що йдеться, і підписати інформовану згоду чи відмову. Відповідно до цього, до жінки не можуть застосовувати будь-які медичні втручання, на які вона не давала згоди. Заборони обирати місце, де жінка хоче народжувати - вдома чи в лікарні, немає, однак відсутня можливість отримати медичну допомогу будь-де, окрім медичних закладів,” - розповіла Євгенія.

На думку Євгенії Кубах, є вірогідність, що жінки народжують вдома через травматичний досвід попередніх пологів. Це страх потрапити в схожу ситуацію безпорадності, коли жінку не інформують про те, що з нею відбувається, та без її дозволу проводять медичні маніпуляції. Для багатьох жінок це є травматичним і навіть може закінчитися посттравматичним стресовим розладом.

Чим можуть бути небезпечні домашні пологи?

Про це розповіла лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат психологічних наук Наталія Яремчук. Вона пояснює, що далеко не завжди можна спрогнозувати хід пологів. "Навіть якщо вагітність протікала без ускладнень, спрогнозувати її хід неможливо. Дитина може обвитися пуповиною вже під час проходження пологовими шляхами, передавити пуповину рукою або голівкою і через це задихнутися. Якщо неправильно вивести плечі дитини, то немовля ризикує отримати параліч Ерба. Це важке ускладнення, через яке рука в результаті має вигляд атрофованої. Усі ці нюанси ми можемо побачити лише в пологових. Згідно з нашими протоколами, ми кожні 15 хвилин фіксуємо серцебиття дитини, а в потугах – після кожної потуги. Це неможливо зробити в домашніх умовах", розповіла лікарка.

“У лікарів є алгоритм дій на випадок критичних ситуацій з дитиною або жінкою в пологах. Він постійно удосконалюється шляхом тренінгів з медичним персоналом. З тієї самої хвилини, коли встановлена критична ситуація, у нас є лише 15 хвилин. Протягом цього часу лікар встигає зробити розріз і вилучити дитину. А в операційній у цей час знаходяться і неонатологи, і реаніматологи, і акушери-гінекологи”, - додала акушер-гінеколог.

Найчастішими і найбільш критичними ускладненнями, зі слів лікарки, є маткові кровотечі. В цьому випадку, щоб врятувати жінку, часу обмаль.

Кровотеча під час пологів може статися і у здорової породіллі, але підвищують ризики такі фактори:

  • треті та наступні пологи;
  • багатоплідна вагітність;
  • великий плід;
  • якщо у жінки низький гемоглобін.

За словами лікарки, у тому, що жінки наважуються народжувати вдома, винні і лікарі.

“Розумієте, нас вчили та вчать бути професіоналами, щоби ми робили свою справу. Але нас ніколи не вчили комунікації з пацієнтом. Тобто ми тратимо свої кошти, час, їздимо на різноманітні конференції, вдосконалюємо свої знання. Але ми не вміємо комунікувати з пацієнткою. Я розумію, коли о другій ночі вибігаю приймати швидку. У мене стомлений вигляд, немає посмішки, зосереджені очі, бо я думаю, що це за випадок, як діяти. А кожен пацієнт – у стані небезпеки, нервового напруження – починає сприймати лікаря, як агресора. Тому ми повинні вчитися комунікувати з жінками”, - розповіла пані Наталя.

За словами керівниці ГО “Горизонталі” Анастасії Леухіної, для жінки важлива повага під час пологів, важлива довіра до себе та лікаря.

"На жаль, нині багато жінок починають обирати пологи вдома. Через доступність інформації про те, що лікарі та медичний персонал інколи некоректно поводяться в пологових будинках, жінки обирають народжувати вдома. На мою думку, цей тренд можна змінити, якщо змінити те, що відбувається в пологових. Потрібно додати поваги та пересвідчитися, що конфлікт інтересів між зручністю лікарів і зручністю жінки буде вирішуватися у сторону жінки. Важливо, щоб у пологових перестали грубіянити і “зверхньо” ставитися до пацієнток", - пояснила Анастасія.

Авторка Альона Ніколенко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди