В Одеському обласному онкологічному диспансері влаштували безкоштовний скринінг за кількома онкомаркерами. Акцію приурочили до Міжнародного дня боротьби з раком, розповіла кореспондентка Суспільного.
Юлія приєдналася до акції вперше, здала чотири аналізи. Жінка запевнила: подібні заходи спонукають замислитися над власним здоров'ям.

Учасниця акції Юлія
"На жаль, не всі думають про своє здоров'я. Це, напевно, поштовх якийсь для людей, привід подумати про себе. Навколо багато людей зараз хворіють, і не завжди радісний фінал. Але хочеться цьому запобігти. І навіть якщо це є, то на ранній стадії про це дізнатися, вжити якісь заходи", – поділилася Юлія.

Учасниця акції
За словами лікаря онкогінеколога диспансеру Владислава Принька, о 15:00 участь в акції взяли вже понад 250 людей.

Владислав Принько
"Ми беремо дані пацієнта, записуємо їх в чергу і, відповідно, люди повинні дати згоду на обробку їхніх персональних даних. Після цього пацієнти йдуть групами в спеціальну імуноферментну лабораторію, і там у них беруть аналізи", – пояснив лікар.
Тест крові на онкомаркери необхідно здавати натщесерце, розповіла завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Інна Бокал.

Інна Бокал
"У чоловіків ми визначаємо вміст простат (специфічного антигену загального) та раково-ембріонального антигену. У жінок у крові ми визначаємо вміст СА-125, це онкомаркер яєчників, матки та раковий ембріональний антиген. Якщо буде визначено відхилення від нормальних значень, то всі пацієнти будуть записані на консультацію до профільного онколога", – зазначила Бокал.

Учасник акції
Потім матеріал потрапляє до аналізатора, який виконує всі біохімічні тести. За словами лікарки-лаборантки Світлани Анісіфорової, результат готовий за 15 хвилин.

Світлана Анісіфорова
"Є два барабани. Один призначений для реактивів, другий – для дослідження матеріалу. Залежно від того, які тести потрібні, через комп'ютер задається програма, і аналізатор виконує все самостійно. Сам розливає реактиви, досліджений матеріал, витримує певний час, і в підсумку робить перерахунок та видає результат. Перевага апарату в тому, що під час біохімічних досліджень помилки практично не може бути", – додала лікарка.
Що відомо
- 4 лютого у світі відзначають Всесвітній день боротьби проти раку.
- З квітня 2021 року Міністерство охорони здоров'я планує підвищити тарифи на лікування онкозахворювань та розширити набір послуг, які надаються за окремими пакетами лікування.
- Вчені з Корейського інституту науки й технологій навчили штучний інтелект виявляти фактори раку простати у сечі. Вони припускають, що з часом ШІ зможе таким чином виявляти й інші типи раку.
- Австралійські вчені вивели сорт марихуани, який може руйнувати ракові клітини й не вбивати при цьому лейкоцити та здорові клітини кісткового мозку. Новий вид рослини назвали Eve (Єва).