Ізраїль дозволить ввезення до Гази "базової кількості продуктів харчування" з метою недопущення "кризи голоду" після 10 тижнів блокування території.
Про це повідомляє BBC з посиланням на заяву офісу прем'єр-міністра Беньямін Нетаньягу.
У заяві йдеться, що рішення ухвалено за рекомендацією Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) та пов’язане з потребою підтримки її відновленого військового наступу проти ХАМАС. Також зазначається, що така ситуація поставить під загрозу його новий наступ.
Як пише видання, оголошення прозвучало за кілька годин після того, як ізраїльські військові розпочали масштабні наземні операції в північній та південній частинах Сектору Гази в рамках нової фази військової кампанії під назвою "Колісниці Гідеона".
У заяві також додається, що Ізраїль "діятиме таким чином, щоб позбавити ХАМАС контролю над розподілом гуманітарної допомоги".
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро закликав Ізраїль дозволити "негайне, масове та безперешкодне" відновлення допомоги Газі.
Згідно з даними ВВС, гуманітарні організації попереджають про ризик голоду серед 2,1 мільйона населення Гази, оскільки з'являються відеозаписи та розповіді про "виснажених дітей, які страждають від недоїдання".
Що відомо про блокаду гуманітарної допомоги до Сектору Гази
2 березня Ізраїль заблокував рух вантажівок з гуманітарною допомогою до Сектору Гази, бо вимагає від бойовиків ХАМАСу пристати на план США продовжувати припинення вогню. Так вирішили, щоби тиснути на ХАМАС, аби угруповання погодилося на припинення бойових дій за пропозицією Сполучених Штатів.
Блокаду обговорювали на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН, скликаному Великою Британією, Францією та іншими європейськими країнами. Голова гуманітарних питань ООН Том Флетчер заявив Раді, що Ізраїль “навмисно та безсоромно” нав'язує нелюдські умови мирному населенню в Газі та на Західному березі річки Йордан.
Ізраїльський уряд неодноразово заявляв, що блокада “не спричинила дефіциту” підтримки цивільного населення, частково тому, що під час скороченого припинення вогню на територію було надіслано багато допомоги. Але гуманітарні групи попередили, що головними жертвами стануть цивільні особи, додавши, що обмеження є незаконними згідно з міжнародним правом.
Ці попередження почастішали, оскільки цивільні розповіли, що мають лише один прийом їжі на день, оскільки ціни на продукти харчування стрімко зростають. Палестинці, опитані The New York Times, розповіли, що вартість борошна зросла в 60 разів з кінця лютого, що призвело до зростання мародерства.
Комплексна класифікація фаз продовольчої безпеки, ініціатива ООН, яка контролює недоїдання, попередила про неминучість голоду в Газі. Якщо Ізраїль продовжить заплановану військову ескалацію в Газі, йдеться в зведеному звіті ініціативи.
Що нині відбувається у Секторі Гази
7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників. 18 березня 2025 року Сили оборони Ізраїлю та Сили безпеки Ізраїлю заявили про відновлення вогню у Секторі Гази.
17 травня Армія оборони Ізраїлю заявила про новий наступ у палестинському анклаві, щоб ліквідувати ХАМАС та звільнити заручників. Палестина повідомила про 146 загиблих. Бойові дії тривають.