Перейти до основного змісту
Естонія намагалась затримати російський танкер, але РФ підняла винищувач. У країнах Балтії і НАТО прокоментували це

Естонія намагалась затримати російський танкер, але РФ підняла винищувач. У країнах Балтії і НАТО прокоментували це

Російський винищувач порушив повітряний естонський простір під час спроби Естонії затримати у Балтійському морі нафтовий танкер, що належить до так званого "тіньового флоту" РФ. Офіційний Таллінн назвав це "серйозною ситуацією", а генсек НАТО Марк Рютте пообіцяв "колективні дії" союзників по Альянсу для гарантування безпеки країн-членів у Балтійському регіоні.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Згідно з даними естонських Військово-морських сил, корабель "тіньового флоту" РФ Jaguar без прапора, який минулого тижня потрапив під британські санкції, йшов у міжнародних водах між Естонією та Фінляндією та на запит відмовив у зміні курсу і подальшій "співпраці". Водночас літак російських ПКС Су-35 на майже хвилину залетів у естонський повітряний простір, наблизився до танкера та зробив над ним коло.

Глава естонської дипломатії Маргус Цахкна перед зустріччю очільників МЗС НАТО в Анталії у коментарі журналістам заявив, що це "серйозна ситуація", яка свідчить, що Кремль готовий захищати свої підсанкційні судна.

"Російська Федерація відправила винищувач для перевірки ситуації, і цей винищувач увійшов у повітряний простір НАТО майже на одну хвилину. Москва готова захищати "тіньовий флот". Ситуація дійсно серйозна", — цитує його Reuters.

Фінляндія, своєю чергою, звинуватила російські кораблі в "нерозважливій" поведінці в цьому районі, а Литва заявила про ймовірність "серйозної ескалації" в Балтійському морі.

Зі свого боку генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що союзники по Альянсу діють та діятимуть колективно у гарантуванні безпеки країн-членів у Балтійському регіоні. Він також додав, що Естонія та блок перебувають у "тісному контакті" щодо цього інциденту.

Санкції проти "тіньового флоту" РФ

У грудні 2024 року у Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомляли, що так званий російський "тіньовий флот" налічує понад тисячу танкерів. Його було створено для обходу нафтових санкцій, запроваджених проти РФ.

10 січня 2025 року США запровадили санкції проти понад 30 російських нафтосервісних компаній серед яких "Газпром Нафта", "Сургутнафтогаз", "Інгосстрах", "Альфастрахування" та "Радкомфлот".

До санкційних списків також потрапили 184 танкери, серед яких 63 судна компанії "Совкомфлот" і кораблі "тіньового флоту", які транспортували російську нафту. Кілька суден, що потрапили під санкції, перевозили не лише російську нафту, але й підсанкційну іранську нафту.

24 лютого у 16-му пакеті санкцій ЄС поповнив список підсанкційних суден РФ на ще кілька десятків. Таким чином, загальна кількість російських танкерів, що потрапили під дію обмежень, досягла 153.

9 травня Велика Британія запровадила санкції проти 101 проти російського нафтового танкера, а також проти 9 фізичних та юридичних осіб, які стоять за "тіньовим флотом" РФ.

Топ дня
Вибір редакції
На початок