Шевченківській районний суд Києва 14 травня не зміг визначитись із заміною або продовженням запобіжного заходу для нардепа Нестора Шуфрича, який наразі перебуває у СІЗО, й переніс засідання на 15 травня. Політика підозрюють у державній зраді.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного із зали суду.
Сам Шуфрич перед початком сьогоднішнього засідання заявив, що підготовче судове засідання до розгляду справи по суті, яке тривало 9 місяців, доведеться починати заново, адже головуючого суддю замінили. Нардеп вважає це "затягуванням" процесу.
"Це був суддя (йдеться про попереднього головуючого — ред.), який висловив свою особисту думку про нетримання мене під вартою. І це як раз той суддя, який прийняв рішення щодо надання мені можливості працювати як народному депутату навіть в умовах СІЗО", — сказав політик у коментарі Суспільному.
Своєю чергою колегія суддів зазначила, що головуючого суддю замінили, оскільки попередній до 17 травня перебуває у службовому відрядженні у Польщі.
На цьому тлі один з адвокатів Шуфрича попросив суд перенести засідання, адже він не бачить підстав для заміни головуючого судді, й, мовляв, його повернення з відрядження можна "просто дочекатись".
Тоді зі свого боку суд надав захисникам нардепа документи про авторозподіл на призначення нового головуючого та відрядження попереднього судді, але вони заявили, що цих документів їм "недостатньо". У результаті адвокати Шуфрича клопотали про відкладення засідання, відводі нового головуючого судді, й назвали авторозподіл "незаконним".
Вони вважають, що попереднього головуючого суддю усунули від справи навмисно, тому що той нібито міг замінити тримання під вартою на домашній арешт, а також ухвалити рішення про можливість застави. Суд відмовив у відводі головуючого судді.
Водночас прокурори просили суд продовжити тримати Шуфрича під вартою ще 60 діб, без можливості внесення застави. Сторона обвинувачення вважає, що є ризики, оскільки підозрюваний будучи чинним нардепом має опосередковане право на виїзд за кордон. Крім цього у Шуфрича є троє неповнолітніх дітей, що також є підставою для законного виїзду з України в умовах воєнного стану.
Зі свого боку адвокати клопотали про заміну запобіжного заходу із тримання під вартою на домашній арешт. Крім цього вони просили суд взяти до уваги стан здоров'я Шуфрича, який, за їхніми словами, має "певні проблеми", і перед кожним засіданням вживає знеболювальні, щоб "нормально себе почувати".
Після заслухання доводів сторін суд прийняв рішення перенести засідання у справі нардепа на четвер, 15 травня.
У січні 2025 року суд зобовʼязав надати право на здійснення депутатських повноважень Шуфричу, який перебуває під вартою з осені 2023-го. 20 березня суд залишив політика у СІЗО до 18 травня.
Справи проти Шуфрича
3 вересня 2023 року в Офісі генпрокурора повідомили, що прокурори скерували до суду обвинувальний акт стосовно народного депутата України IX скликання від забороненої партії ОПЗЖ Нестора Шуфрича і його експомічника В'ячеслава Черепані.
Їх звинувачують у ч. 3 ст. 110-2 Кримінального кодексу України — фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території і державного кордону України.
Крім цього, депутатові Шуфричу інкримінують державну зраду (ч. 1 ст. 111 КК України).
За даними слідства, обвинувачені разом з іншими довіреними депутату особами після тимчасової окупації Криму забезпечили реєстрацію нерухомості — будинку і земельної ділянки в смт Сімеїз за законами РФ. Це майно нардеп придбав у 2013 році через підконтрольне підприємство та довірених осіб.
У 2016 році для охорони майна обвинувачені організували укладення договору охорони з незаконним воєнізованим формуванням – "ФГУП "Охрана" Росгвардії по Республіці Крим".
Надалі вони організували передачу та перерахування Росгвардії, яка бере участь у війні проти України, понад 648,7 тисячі російських рублів за охорону майна.
Крім того, депутата підозрюють у тому, що він був завербований російською Федеральною службою безпеки (ФСБ) і виконував завдання одного із колишніх заступників секретарів Ради національної безпеки і оборони України (РНБО), який у 2014 році виїхав до Москви.
Шуфрич, як каже слідство, систематично у своїх виступах та інтерв’ю публічно поширював тези держави-агресора і проводив підривну діяльність проти України. Він підтримував ідеї проросійської спрямованості подальшого розвитку України.
Обвинувачені перебувають під вартою. Обидва фігуранти звинувачення відкидають. Шуфрич, зокрема, вважає, що державної зради в його діях немає.
4 вересня Печерський райсуд Києва розпочав підготовче засідання у справі.
Хто такий Нестор Шуфрич
Нестор Шуфрич — народний депутат від партії "ОПЗЖ", діяльність якої остаточно заборонили в Україні у 2022 році. Свою політичну кар’єру Шуфрич почав ще в 1990-х роках. Протягом всієї своєї депутатської діяльності займав проросійську позицію.
Шуфрич був депутатом шести скликань Верховної ради. Спершу Шуфрич був членом Соціал-демократичної партії України. З 2006 по 2007 рік, коли уряд очолював Віктор Янукович, Шуфрич був міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Потім увійшов до Ради 6-го скликання в складі "Партії регіонів". З посади міністра його звільнили і призначили за указом тодішнього президента Януковича заступником секретаря РНБО. Нестор Шуфрич перебував у "Партії регіонів" аж до моменту її розпаду, а після 2014 року став народним депутатом 8-го скликання від "Опозиційного блоку". У Раду 9-го скликання увійшов як член проросійської партії ОПЗЖ Віктора Медведчука і очолював парламентський комітет з питань свободи слова.
Чим відомий у політиці
У червні 2013-го Нестор Шуфрич підписався під зверненням депутатів від "Партії регіонів" і Комуністичної партії до польського Сейму з проханням “визнати Волинську трагедію геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів”. Тоді перший президент України Леонід Кравчук назвав це національною зрадою.
За президентства Януковича Шуфрич у відповідь на Євромайдан 16 січня 2014-го віддав свій голос за "Закони про диктатуру". Після втечі Януковича Шуфрич вступив у нову політичну партію і продовжив займати не проукраїнську позицію.
У січні 2018 року Нестор Шуфрич був одним із тих, хто голосував проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. У своїх виступах нардеп неодноразово заперечував російсько-українську війну, що триває з 2014 року, а бойові дії на сході України називав "війною між українцями".
4 березня 2022 року Шуфрича затримала територіальна оборона Києва, через те, що він робив селфі на блокпосту. Шуфрич тоді заявив, що це було для підтвердження того, що він залишається у столиці, попри бойові дії на її околицях.