У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Суспільне Тернопіль

"Основи сім’ї" – такий шкільний предмет мають запровадити в усіх школах Тернополя з нового навчального року. Про це розповіла начальниця міського управління освіти Ольга Похиляк.

За її словами, рішення проводити цей урок прийняли під час сесії міської ради у п’ятницю, 29 січня. Наразі в Тернополі є один навчальний заклад, в якому цей предмет викладають.

Урок "Основи сім’ї" для 10-класників Тернопільської школи-колегіуму №12 імені патріарха Йосифа Сліпого проводить Оксана Савка. Вчителька розповіла, в їхньому навчальному закладі предмет почали викладати рік тому:

"Є тут такі два розділи: перший розділ – це "Я", а другий розділ – "Я і ти". У розділі "Я" ми опрацьовуємо такі теми – "Хто я", "Моя ідентичність", обговорюємо такі основи в сімї як любов, доброта, взаємоповага. Наступний розділ – це «Біоетика». Саме для мене він став відкриттям і досить мені подобається. Тут ми піднімали теми про функціонування чоловічої та жіночої статевої системи, про природнє планування, про яке мало хто говорить. Багато дітей мають інформацію про контрацепцію, а про природнє планування ніхто не говорить. Я вважаю, їм варто про це говорити".

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Оксана Савка. Суспільне Тернопіль

Оксана Савка каже, автор книги, за якою готує уроки для дітей, кандидат філософських наук Адріан Буковинський. Наразі, розповідає вчителька, для школи підручників не закупляли:

"Я готую матеріал, частково даю на уроці, далі в нас іде діалог. Діти дають свої варіанти, а я свої. Основу я даю, а потім ми спілкуємося".

Десятикласниця Лілія Гринчишин каже, такий урок в її класі проводять раз на тиждень:

"Мені подобається цей курс, тому що цей предмет є важливим для кожного. Таку інформацію в буденному житті ніхто не розказує, а тут її нададуть правильно і з прикладами. На мою думку, найважливіша інформація – якою має бути сім’я, як вона повинна формуватися і в подальшому як вона має бути".

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Лілія Гринчишин. Суспільне Тернопіль

У тернопільській школі-ліцеї №6 "Основи сім’ї" ще не запровадили, розповів директор навчального закладу Олександр Остапчук:

"Якщо говорити про урок "Основи сім'ї", то є суперечливе твердження, і суперечливі думки. На мій погляд, такі предмети можна вводити тільки тоді, коли навчальний процес і навчальні предмети розвантажені. Коли є 15 чи 16 предметіві ще добавляються "Основи сімї", навіть якщо факультативно, то буде накладно втілювати його в життя. Наша думка є такою, що поняття про правила співжиття в сім'ї повинне проходити через всю систему освіти і через всю систему домашнього життя. Якщо вдома в сім'ї порядок, лад, батьки гарно живуть, підтримують родинні зв'язки, то це є найкращим уроком у порівнянні з 0,5 години в тиждень".

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Олександр Остапчук. Суспільне Тернопіль

Хто викладатиме цей предмет у школі, поки не вирішили, каже Олександр Остапчук. За його словами, зараз чекають на програму:

"Наскільки я знаю, вже є підручник, я бачив певні витяги, і з деяких витягів я зовсім не в захваті. Вчитель повинен коригувати програму сам, навіть інколи під своє розуміння"

Одинадцятикласник школи №6 Владислав Бойко про введення такого предмета говорить так:

"У 10-11 класах такий предмет не потрібний, бо ми вже дорослі особистості. Кожна сім’я індивідуальна. Якщо ми будемо вивчати, то все-одно виходитиме по-різному. Такий предмет потрібно вводити в початковій школі, щоб діти вивчали, що таке сімя, як в ній поводитися".

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Владислав Бойко. Суспільне Тернопіль

Предмет "Основи сім’ї" поділений на 70 тем, каже начальниця міського управління освіти Ольга Похиляк. Його з вересня цього року викладатимуть в 38 школах Тернопільської громади. За її словами, уроки проводитимуть раз на 2 тижні.

"Викладати вчителі будуть серед природничих дисциплін, психологи, класні керівники. Люди, які мають життєвий досвід і досвід як педагога. Не ті, яким не вистачає годин. Хочу сказати, що вже вчителі на цей курс реєструються в нашому управлінні. Ми будемо робити відбір. В цьому році ми починаємо такий курс в 10 класі, а потім вже і 11-класники будуть вивчати програму курсу. На сесії міської ради при прийнятті бюджету вже виділили 164 тисячі гривень для підручників, зошитів для учнів і вчителів", – каже Похиляк.

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Ольга Похиляк. Суспільне Тернопіль

Проаналізувала шкільний курс "Основи сім’ї" докторка психологічних наук Оксана Кікінежді.

"Суперечливість цього курсу полягає в тому, що формально прописані назви тем. Він функціонує, а змістовно не відповідає вимогам чинного законодавства в умовах сьогодення і міжнародній ініціативі рівних можливостей для всіх. Якщо ми візьмемо один чинник дискримінації, то побачимо, що в цьому контексті є багато речей, які дискримінують за статтею, за релігією, за поглядами, за віросповіданням, за дієздатністю. Ці речі неприпустимі. Цей курс має стереотипні погляди на роль жінки та чоловіка. Виходячи з того, що має бути правдива, об'єктивна, інформація, має бути плюралізм думок в тому курсі врахований, викликами часу є різноманітність поглядів і світу, для того, щоб діти зростали в рівності та гідності в об’єднаній Європі, то курс поки щоне відповідає цим вимогам", – каже Кікінежді.

У школах Тернополя мають запровадити предмет "Основи сім’ї"
Оксана Кікінежді. Суспільне Тернопіль

У 2018 році курс "Основи сім’ї" для учнів 10-11 класів схвалила науково-методична комісія з проблем виховання дітей та учнівської молоді. У 2019 році його обрали як вибіркову дисципліну в 132 школах, розповіла Оксана Кікінежді. За її словами, після цього батьки звернулись до Міністерства освіти та науки з проханням зробити антидискримінаційну експертизу курсу. Після цієї експертизи в листопаді 2019-го року комісія Міністерства освіти вирішила призупинити викладання курсу в школах. 9 квітня 2020 року курс дозволили відновити, якщо автор внесе необхідні зміни та перевидасть посібники, каже Кікінежді. Автор підручника – 54-річний Адріан Буковинський. Він організатор і ведучий курсів, семінарів та лекцій на сімейну тематику.

Що відомо

На початок