Термін має значення: у Рівному відзначили 77-річницю вигнання нацистських окупантів

Термін має значення: у Рівному відзначили 77-річницю вигнання нацистських окупантів

Термін має значення: у Рівному відзначили 77-річницю вигнання нацистських окупантів

2 лютого – 77-ма річниця вигнання з Рівного радянськими військами нацистських окупантів. До 2014 року замість поняття "вигнання" офіційно вживали термін "визволення".

На думку науковців Інституту національної пам'яті, термін "визволення" некоректний, адже у 1944-му році Україна не здобула волю, а одні окупанти змінили інших. Проте й нині, зокрема, в анонсах міської влади про урочисті заходи поняття "визволення" залишається вживаним.

2-го лютого 1944-го року підрозділи Червоної армії увійшли у Рівне. Таким чином закінчився період німецької окупації, який тривав понад 900 днів.

У вівторок, 2 лютого, на військовому меморіалі кладовища "Дубенське" вшанували пам’ять радянських солдат, які брали участь у боях за обласний центр.

Прийшов покласти квіти до вічного вогню і 93-річний рівнянин Іван Сацюк.

визволення РівногоСуспільне Рівне

"У цей день 2 лютого радянські війська звільнили нашу область і місто від окупантів, німецьких нацистів. Ми зобов'язані, живучи на цьому світі, і наші потомки зобов'язані правильно розуміти і правильно давати оцінку тим подіям. Це величезні трагічні дні були битви з окупантами, визволяючи нашу рідну землю", – розповідає ветеран війни 1941-45 років Іван Сацюк.

У 2014-му році науковці Інституту національної пам'яті оприлюднили методичні матеріали, у яких рекомендували замість поняття "визволення" вживати термін "вигнання". За словами доктора історичних наук Володимира Борщевича, це є найбільш відповідним з огляду на подальший розвиток історії.

визволення РівногоСуспільне Рівне

"Це не нав'язування, це колективна позиція істориків України про те, що ніякого визволення в 44-у році не було, про те що радянська влада принесла репресії, принесла режим, який не відповідав інтересам українців, був антиукраїнським. Потрібно бути чітким у визначеннях, визначення дають нам правильну позицію, правильне бачення подій минулого. Ми не повинні самообманюватися і продовжувати існування радянської брехні", – розповідає доктор історичних наук Володимир Борщевич.

Анонсуючи цьогорічні урочисті події, офіційні інформресурси міської влади вжили слово "визволення". Пізніше, щоправда, це виправили.

визволення РівногоСуспільне Рівне

"Ми можемо сьогодні дискутувати щодо вдалого підбору того чи іншого слова. Але факт є факт – місто було деокуповане, окупанти були вигнані, ми можемо дискутувати ким. Хотів би не розв'язувати цю скриню Пандори, основне для нас – місто живе і розвивається", – коментує Суспільному міський голова Рівного Олександр Третяк.

Міський голова припустив, що наступного року подібні заходи можуть пройти з меншим розмахом і у відповідності до рекомендацій Інституту національної пам'яті.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди