Під час тригодинної дискусії між лідерами "коаліції охочих" у Маріїнському палаці у Києві, президент Франції Еммануель Макрон виявив ініціативу зателефонувати президенту США Дональду Трампу на мобільний телефон та разом із іншими лідерами проінформувати його про хід обговорення.
Про це пише американське видання Politico.
За словами двох чиновників, обізнаних із цим питанням, Трамп відповів на дзвінок, хоча у Вашингтоні ще було до 7 ранку, і погодився підтримати європейські вимоги.
Напередодні міністр закордонних справ України Андрій Сибіга опублікував фотографію п'яти лідерів, які розмовляють телефоном з Трампом, назвавши це “плідною розмовою”.
Пізніше в дописі в соціальних мережах Трамп сказав, що це “потенційно чудовий день для Росії та України”, не згадуючи про телефонну розмову.
“Я продовжуватиму працювати з обома сторонами , щоб переконатися, що це станеться”, – сказав Трамп, маючи на увазі потенційну угоду про перемир'я.
Пізніше Макрон заявив журналістам, що запропоноване припинення вогню буде під “наглядом, який забезпечуватимуть переважно Сполучені Штати Америки, і до якого внесок робитимуть усі європейці”, пише Politico.
Президент Франції додав, що це дозволить негайно розпочати переговори щодо міцного та тривалого миру з питання територій, питання чутливої енергетичної інфраструктури та, звичайно, питання гарантій безпеки.
У суботу, 10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною — повідомив президент Володимир Зеленський. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.
Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.
Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.
Зранку 11 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова зустрічатись з РФ у разі припинення вогню відзавтра, 12 травня.
"Немає сенсу продовжувати вбивства навіть на день. Очікуємо, що Росія підтвердить припинення вогню – повне, тривале й надійне, – починаючи відзавтра, 12 травня, і Україна готова зустрічатись", — написав Зеленський.
За словами президента, "найперший крок у реальному закінченні будь-якої війни – це припинення вогню".