Депресія — це хвороба. Роз'ясняють миколаївські психотерапевти

Депресія — це хвороба. Роз'ясняють миколаївські психотерапевти

Депресія — це хвороба. Роз'ясняють миколаївські психотерапевти Andrew Neel Pexels

Лікар-психіатр, психотерапевт Артем Немиря та голова правління Асоціації професійного розвитку психологів та психотерапевтів України Руслана Мороз в програмі Українського радіо Миколаїв розповіли, як можна запобігти депресивним настроям.

"Ця тема, з одного боку, надзвичайно складна, а з іншого — ми звикли називати будь-який сумний, пригнічений настрій депресією. Ці хвороби, які є психіатричним діагнозом. Діагноз має визначати тільки лікар-фахівець, психіатр, коли є для цього серйозні підстави. Депресивні стани, депресивні настрої можуть бути лише пригніченими настроями", — сказала Руслана Мороз.

Люди, які насправді відчувають емоційне неблагополуччя та потребують допомоги, не звертаються за допомогою, тому що не хочуть виглядати хворою людиною через ярлики і стереотипи.

"Людина, яка відчуває хворобливий стан депресії, вона не буде звертатися за допомогою. Тому що одним із симптомів депресії є дефіцит ресурсів, емоційних сил, негативне ставлення до себе. Людина не хоче собі допомагати: низька самооцінка, відчуває відразу до себе, стає відлюдником. Саме на це мають звертати увагу родичі. Змінюється поведінка, емоційний настрій, емоційний стан, змінюються активності", — розповіла Руслана Мороз.

За словами психолога, дорослій людині подолати труднощі допомагає життєвий досвід, тому найбільш вразливою категорією є діти.

"Діти, які не виховуються в родині, навіть прийомній, вони більш вразливі. сихіка вразлива. Вони не можуть отримати ту підтримку, яку б вони отримували, якби були батько і мати", — сказала Руслана Мороз.

Власний життєвий досвід дорослого дозволяє напрацювати власні механізми та стратегії, аби впоратися зі складнощами.

"Якщо ці стратегії успішні, якщо вони їй допомагали, і вона може на них спиратись і спиратись на себе, то вона впорається з будь-якими труднощами. Якщо в людини такої технології немає, або вона не розвинена, або немає до кого звернутись за допомогою, вона втрачає надію", — зазначила Руслана Мороз.

"Основні симптоми депресії – це пригнічений настрій, втрата отримання задоволення, втомлюваність, втрата впевненості в собі або самоповаги, надмірна самокритика, необґрунтоване почуття провини, можуть бути думки про самогубство. Думки про самогубство бувають не завжди. Вони можуть бути в тяжких обставинах", — розповів лікар-психіатр, психотерапевт Артем Немиря.

Читайте також: "Під час січневого локдауну українці відчули покращення психоемоційного стану"

В Україні психіатрична допомога добровільна. Недобровільна тільки тоді, коли є докази погрози собі або оточуючим. У ситуаціях, коли людина вже вчиняла спробу самогубства, її доставляють до лікарні, де надають медичну допомогу.

"Внаслідок того, що людина перебуває під гнітом обставин, психічного стану, людина відчуває себе недобре і не може інколи повністю контролювати свої дії. У такому випадку потрібно, щоб вона була в супроводі близьких людей, щоб вони змогли провести бесіду і наполягати на консультації", — сказав Артем Немиря.

Серед чинників, що можуть призводити до виникнення депресії, психологи назвали розлучення, наслідки захворювання на COVID-19, внутрішні причини, пов’язані з організмом, порушення обміну речовин.

Діагноз може поставити тільки лікар.

В Миколаєві є міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, в якому працюють досвідчені психологи та можуть дати фахову консультацію.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди